| Gax97 a întrebat:

Care sunt cerinţele minime ale sistemului de operare Windows 10? Este adevarat că consumă mai puţine resurse faţă de Windows 7?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Win 10 a fost o optimizare dupa esecul w8.
Au luat ce era mai bun din XP si din w7 si au scos w10 (s-a vrut ceva nou, dar w1.0 a fost deja odata happy ).
Dupa experienta mea, cu instalare minimala se comporta intre XP si w7, dar are multe optimizari facute care necesita memorie (si inclusiv procesor) mai mare (cel putin 4Gb pentru a functiona mai lejer).
Pentru calculatoare mai vechi, mai slabute, eu recomand folosirea XP-ului, existand posibilitatea optimizarii manuale. Pentru uz de toate zilele, XP merge bine cu 1-2 Gb memorie RAM si hard disk de 40Gb. Asta daca nu se doreste gaming de ultima generatie.
Pentru calculatoare si jocuri noi, de la w7 in sus este nevoie de minim 4 Gb memorie RAM si proesor dual- sau quad core, din doua motive:
1. jocurile noi nu mai functioneaza cu win XP (a fost abandonat de MS)
2. simpla incarcare a w7, 8, 8.1 sau 10 in memoria de lucru necesita 2-3Gb RAM sau mai mult si efectueaza operatii in bg care incarca puternic procesorul, chiar si cu o sigura pagina in browser deschis si un antivirus instalat.

Apasand tastele Ctrl + Alt + Del putem alege Task Manager, cu care putem vizualiza in timp real gradul de incarcare ale resurselor pe propriul calculator.
Cine are chef, isi poate incerca sistemul cu diferite generatii windows si poate folosi pe cel care merge mai bine pe sistemul lui/ei.

13 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Gandeste-te ca sistemul asta de operare functioneaza fara probleme si pe dispozitivele mobile. Inca de la 8, Microsoft s-a concentrat mai mult pe partea de optimizare. Din ce reiese din cerintele minime, functioneaza pe dispozitive cu procesor de 1 GHz sau mai mare si pe 1 GB RAM x86 sau 2 GB RAM pentru x64.

| RAY a răspuns:

Eu am incercat windows 10 si mergea mai repede dar are multe bugurii

| IIIshaneIII a răspuns:

Da eu am w 10 pe laptop cu i5 3320m 4gb ram si ssd, w7 mergea mai bine cand aveam hdd in schimb la w10 e recomandat ssd, w7 se umpleau repede cei 4gb ram cand deschideam cateva taburi in broswer, w10 mananca mult mai putin ram, dar ceva mai mult procesor, versiunile de windows folosite de mine sunt pe 64 bit, si recomand trecerea la w10 daca ai un procesor de la dual -core in sus minim i3 prima generatie si f recoandat un ssd

| Gax97 explică:

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat. Am pus aceasta intrebare fiindca as vrea sa rezolv o problema a calculatorului meu pe care o am de aproape un an: pe PC-ul meu(Dell Optiplex 760) am momentan Windows XP. Cand ii dau restart, sistemul de operare nu trece mai departe de etapa Windows XP loading( https://www.google.ro/......ps?/search ), adica nu mai intra in desktop. Altii mi-au spus ca ar trebui sa reinstalez windows-ul(XP). Dumneavoastra ma puteti ajuta in aceasta problema? Va dau detalii despre modelul meu de calculator: Dell Optiplex 760, Pentium Dual-Core CPU E5300 @ 2. 60Ghz, 2, 9GB RAM. Ce windows s-ar potrivi cel mai bine pentru aceste cerinte? Dau funda!

| Gax97 explică (pentru Gax97):

Specific faptul ca nu vreau sa folosesc calculatorul pentru jocuri, ci doar pentru uz obisnuit.

| octav005 a răspuns (pentru Gax97):

Iti merge si w 7. eu am avut un pc cu Intel core 2 duo e 6400, ceva mai slab ca proc tau cu 1, 5 gb ram ddr2, fara placa video, cea onboard. si mergea w 7 pe 32 biti.

| Gax97 explică (pentru octav005):

Deci poti instala direct windows 7 peste xp?!

| octav005 a răspuns (pentru Gax97):

Pai nu direct, trebuie sa iti formatezi tot hardul instaland un nou windows 7. iti faci alte partitii

| Bula a răspuns (pentru Gax97):

Ar trebui reparat win XP care este acum pe calculator.
Daca nu gasesti pe cineva cunoscator, atunci cel mai indicat este reinstalarea, tot cu XP. Pentru XP a fost proiectat calculatorul si cu el ar merge cel mai bine.

| RStar a răspuns:

Am windows 10 pe laptop cu 4 gb rami, procesor Intel 2.16 si placa video Intel hd graphics, merge perfect. Este adevarat, windows 10 consuma mai putine resurse decat windows 7, are cu 50 de procese mai putine decat windows 7 ceea ce il face sa mearga si bine.

| qPandik a răspuns:

Este adevărat, consumă mai puţin, windows 7 se bazează mai mult pe gaming, ceea ce mănâncă mai mult, e clar. cerineţele minine, sunt cam un procesor : Intel Celeron E3300 2.5gHz, 2GB of ram, placă video Intel G33/G31 Express Chipset Family de 256 MB.

Ştiu asta pentru că eu am un PC de genul, [praf ştiu], însă mi se mişcă totul bine, inclusiv în jocuri.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru qPandik):

Ce jocuri joci pe g311/g33? eu am Intel hd 3000 si nu merg cine stie ce jocuri, spune -mi si mie cateva jocuri bune in afara de gta sa si cs 1.6

| qPandik a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Jocuri de-astea micuţe, cum ar fi Metin2, Lol, chiar şi CS:GO, pe Low în 20 de frame-uri. SA-MP, şi mai sunt. Însă astea le joc eu.