| VeroniMichy a întrebat:

Care sunt criteriile pentru combinarea ramilor, adica daca combin rami de acelasi tip (ddr4) si cu aceiași frecventa ar trebui sa funcționeze? Chiar daca o placa ar mai multe chipuri

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Acelasi tip, frecventa si producator. De obicei se prefera berete egale, gen pentru 16 gb pui fie 4 de 4, fie 2 de 8, depinde cate sloturi ai libere.

| VeroniMichy explică (pentru Wr3nch):

Daca pun memori de la producători diferiti nu va funcționa?

| AleXandrUavfc a răspuns (pentru VeroniMichy):

Daca sunt de aceleasi specificatii, da, vor functiona. Dar este foarte probabil ca atunci cand atingi 100% usage sa apara probleme de genul BSoD. Nu e garantat, sa stii, nu poti decat sa incerci si sa afli. Nu iti poate zice nimeni sigur.

| VeroniMichy explică (pentru AleXandrUavfc):

Daca am plăci de la producători diferiti, vor merge?

| NLS a răspuns:

Vor merge, DAR trebuie sa aiba aceeasi frecventa, si aceeasi latenta CL.
Producatorul nu conteaza.

Daca difera latenta, s-ar putea sa nu fie vazuti de placa de baza deloc, sau vor fi vazuti dar vei obtine diferite erori dupa bootare (BSOD, freeze, etc).
Daca functioneaza (caz destul de rar, dar posibil pe placile de baza mai scumpe, cu chipset high end), pierzi modul Dual Channel.

Daca difera frecventa, pierzi Dual Channel, adica aproximativ 25% din performanta totala a RAM-ului,
si placile vor functiona la frecventa placii cu frecventa mai mica.

Iar daca ai de exemplu 2 placi de 2GB si 2 placi de 4 GB de pus in 4 sloturi, combinatia corecta o obtii punand acelasi numar de GB in fiecare canal.
ADICA:
slotul cel mai apropiat de procesor: o placa de 4GB
slotul de langa el: o placa de 2GB
slotul al 3-lea de la procesor: o placa de 4GB
slotul al 4-lea de la procesor: o placa de 2GB

Combinatii cu o placa de 2GB si 3 placi de 4GB, sau cu una de 4GB si 3 de 2GB, etc., NU sunt recomandate!

| Brizbriz a răspuns:

"Chiar daca o placa ar mai multe chipuri"
si traducerea in romana este?!?

in teorie poti sa combini orice tip de ram, intrebarea e daca placa de baza suporta sau nu, unele pot (mai ales daca e scumpa) altele bubuie, chiar daca cica, ca in manual zice ca ar suporta, in realitate sa nu mearga

totusi, daca vrei sa fi sigur ca se potrivesc, trebuie sa ai nu numai aceeasi frecventa ci si aceiasi clock timers:
asta are CL17:
https://www.emag.ro/......DN9MSHMBM/
asta are CL18:
https://www.emag.ro/......DDPRX3MBM/
cu toate ca ambele au aceeasi frecventa