| Andrei21000000000000000000000000 a întrebat:

Care sunt elementele principale unui pistol/pusca de jucarie cu bile (de plastic), ca pusca/pistolul sa lanseze bila cat mai departe bila?

Răspuns Câştigător
| PickUp a răspuns:

SAlut!
Pentru propulsarea bilei prin incarcare este nevoie de un arc bine strans de incarcator! Atunci cand tu tragi arcul se largeste iar cand tragi se va slabi dintr-o data si va veni cu un capat in bila respectiva pentru a arunca-o!
Pentru a putea propulsa bila mult mai departe trebuie sa iei un arc de aceiasi marime dar sa fie mult mai strans si mai tare decat primul arc pentru a fii contactul cu bila foarte mare si a arunca-o foarte mult!
Bafta!
Funda?big grin

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

As fi vrut sa-ti raspund dar pentru tine e de ajus :Arc percutor/cobelinte/par cobelinte /infor /arc PS /coclendarul/cocledarul DE MACICLOP!/sursa arcului/Patul/INcarcator(cu vreo 5 arcuri) si inatatorul...

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

Arcul sa fie cat mai tensionat