| Acasel a întrebat:

Care Sunt Riscurile, Avantajale si Dezavantajele Sa Folosesc Jalibrek pe iPhone 4? E Bine Sa activez Jalibreak?

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Pai si eu pot sa imi pun orice ton de sonerie si nu am JB... doar ca il adaug prin iTunes. Garantia nu o pierzi pentru ca in orice moment poti da restore la telefon si revine la setarile din fabrica, e imposibil de demonstrat ca ai avut jailbreak pe el. Deci daca il duci la garantie, ii dai un restore inainte. Avantaj e ca iti scoate restrictiile impuse de Apple si il poti customiza cum vrei tu, sa-i adaugi functii noi etc si sa instalezi programe care nu sunt autorizate de Apple (principalul motiv pentru jailbreak pana de curand a fost posibilitatea de a instala orice gratis dar Installous a disparut de curand). Dezavantaj e ca s-ar putea sa se miste mai prost sau sa ai probleme. Cum androidul este open source si mai are ceva probleme pentru ca nu totul este verificat la sange, asa si la un iphone cu jailbreak se poate intampla. Daca folosesti telefonul cum ti-a fost dat din fabrica, unde Apple verifica toate aplicatiile si au probat si reprobat tot ce ai putea tu face cu telefonul respectiv, cel mai probabil nu o sa ai probleme sau nu o sa ti se blocheze, dar in acelasi timp esti si limitat.

1 răspuns:
| vladiku a răspuns:

Depinde iti poti pune orice ton de sonerie, theme-le si multe alte chestii doar trebuie sa te pricepi un pic sa fac jailbreak riscuri pierzi garantia de pe telefon altele nu stiuthinking

| valentino52 a răspuns (pentru vladiku):

Pai si eu pot sa imi pun orice ton de sonerie si nu am JB... doar ca il adaug prin iTunes. Garantia nu o pierzi pentru ca in orice moment poti da restore la telefon si revine la setarile din fabrica, e imposibil de demonstrat ca ai avut jailbreak pe el. Deci daca il duci la garantie, ii dai un restore inainte. Avantaj e ca iti scoate restrictiile impuse de Apple si il poti customiza cum vrei tu, sa-i adaugi functii noi etc si sa instalezi programe care nu sunt autorizate de Apple (principalul motiv pentru jailbreak pana de curand a fost posibilitatea de a instala orice gratis dar Installous a disparut de curand). Dezavantaj e ca s-ar putea sa se miste mai prost sau sa ai probleme. Cum androidul este open source si mai are ceva probleme pentru ca nu totul este verificat la sange, asa si la un iphone cu jailbreak se poate intampla. Daca folosesti telefonul cum ti-a fost dat din fabrica, unde Apple verifica toate aplicatiile si au probat si reprobat tot ce ai putea tu face cu telefonul respectiv, cel mai probabil nu o sa ai probleme sau nu o sa ti se blocheze, dar in acelasi timp esti si limitat.