| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mare este diferenta dintre single channel si duo channel?
Daca pun doua memorii de 8GB fiecare (placa de baza suporta 32GB RAM) mai are vreo importanta ca nu sunt dual channel? Stiu ca deocamdata nu am nevoie de asa multa memorie RAM, dar ca sa fie.Memoriile sunt DDR3 1600 MHz.
http://www.emag.ro/......EQBXKBBBM/

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă pui 2 plăcuțe în 2 sloturi e deja dual channel.Deci...
Single channel e când pui o singura plăcuță într-un singur slot.Nu contează că scrie sau nu pe ele kit dual channel ca și dacă iei 2 plăcuțe de branduri diferite dar care au latențele și vergvența identice vor funcționa cum trebuie.Nu brandul identic și ce scrie pe ambalaj contează...
Succes

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Modul de funcționare.În dual channel informația din memorii se echilibrează în mod egal pe când în single channel informația umple pe rând fiecare modul de ram=> blocarea sistemului.În dual channel de asemenea informația este echilibrată ceea ce îi dă un plus de viteză ca funcționare. Ceea ce vrei tu să faci e o chestie bună că folosești kit dual channel, dar mi se p[are cam mult 32 de Gb, dar ținând cont că ddr3-ul nu e scump de ce să nu o faci.Succes

| taken a răspuns (pentru DeyCj):

Eu am spus ca vreau sa pun doua memorii de 8GB, deci 16GB dar nu dual channel.Multumesc pentru raspuns.

| DeyCj a răspuns (pentru taken):

Dacă pui 2 plăcuțe în 2 sloturi e deja dual channel.Deci...
Single channel e când pui o singura plăcuță într-un singur slot.Nu contează că scrie sau nu pe ele kit dual channel ca și dacă iei 2 plăcuțe de branduri diferite dar care au latențele și vergvența identice vor funcționa cum trebuie.Nu brandul identic și ce scrie pe ambalaj contează...
Succes