| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cate modele de pistoale sunt in prezent? In afara de cele de jucarie cu apa si bile de plastic. Cum se numesc pistoalele alea care le folosesc cowboy din SUA?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Modele pistoale.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_pistols

Cele din filmele cu cowboy sunt in general modele vechi de Colt.

https://en.wikipedia.org/wiki/Colt%27s_Manufacturing_Company

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Acele pistoale folosite de cowboy in filme, se numesc revolvere (Revolver). Nu se stie cu exactitate cate modele sunt in prezent de la inventarea fiecarui pistol, pentru ca, nu au fost descoperite toate modelele folosite de-a lungul timpului + ca se confectioneaza noi pistoale si din piese diferite, pe care le putem numi arme modificate.

| JicaContra a răspuns:

Ai dat funda raspunsului NECASTIGATOR
in engelza la pistol nu i se spune pistol ci "hand gun" care inseamna arma de mana, iar pistol inseamna NUMAI un anumit tip de arma de mana

ce lipseste de pe lista, aia, ei bine in afara de PARTEA RASISTA, acolo NU este pistolul Carpati aflat in dotarea politiei romane si folosit din 1974 pana astazi, in schimb sunt o groaza de arme din tari ca Bulgaria, Austria, India si alte blarii

DAR MAI ALES, lipsesc cu desavarsire, EXACT ce ai intrebat la punctul doi, si anume revolverele, folosite de cowboy, si se numeau revolvere pentru ca foloseau o tehnologie noua si revolutionara la momentul respectiv: un cilindru care se rotea (revolving - revolver - miscare de revolutie, rotire) si care continea mai multe gloante in acelasi timp, si deci iti permitea sa tragi de mai multe ori fara sa reincarci

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru JicaContra):

Nu cred, tu doar mi-ai povestit despre pistoale in schimb RoCkKiD mi-a dat un raspuns mult mai bun o lista cu toate modelele + informatii despre revolverele.

| JicaContra a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

happy
ce nu crezi?!?
ca lista aia nu e completa, ca de fapt contine pistolul Carpati?!?
ca revolverele se incadreaza in cuvantul ROMANESC, "pistol", dar in lista aia nu sunt revolvere?!?
ca in engleza NU se spune hand gun si din cauza asta lipsesc, pentru ca in lista aia sunt doar pistoale?!?

deci lista aia NU e completa
iar RoCkKiD NU ti-a dat informatii despre revolvere, ci NUMAI despre revolverele colt, sunt si alti producatori!

iar eu nu am povestit nimic... DUDE, eu am arat cu degetul, NOT SAME SHlT! NOT AT ALL!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru JicaContra):

Bine, bine, am gesit asta e.