| Lioana a întrebat:

Ce alegeti intre Windows 7 si Windows 10? De ce?

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows 7 deoarece este stabil si am un PC mai vechi. Daca ai un PC nou, modern sau un laptop asemenea trebuie Windows 10. Eu am ales Windows 7 pentru ca Windows 10 se misca foarte greu pe configuratia mea: i3, 8Gb de RAM, placa video integrata. Mai mult, am si softuri fara licenta. Windows 10 le gaseste si le elimina (blocheaza). Unele din piesele mele nu au drivere corespondente in Windows 10 (Tv Tuner si placa de retea WiFi).

| NONAME113 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu am instalat windows 7 si windows 10 pe acelasi laptop (un Asus vechi cu procesor Intel celeron cu un nucleu de 1.8 Ghz si 1.8 gb ram)In primele 5 minute windows 7 mergea destul de bine, dar dupa aceea stateam 10 minute sa intru in google si sa intru pe un site. Dupa ce am instalat windows 10 a mers foarte bine, google se deschidea in maxim 2 secunde si site-urile se incarcau in mai putin de o secunda.De ce mergea atat de bine cu win 10?

| Lioana explică (pentru NONAME113):

Pentru ca asa mergea si windows 7 inainte dar acum e sabotat sa mearga prost pentru a avea succes windows 10.

| NONAME113 a răspuns (pentru Lioana):

Nu prea imi vine sa cred asta happy

| Lioana explică (pentru NONAME113):

Ai sa vezi cand va aparea versiunea urmatoare de windows cum vitezomanul windows 10 va incetini si el ca un batran de 80 ani pentru a face loc urmatorului.

| Salontanul a răspuns (pentru NONAME113):

Habar n-am. Am instalat Windows 10 si la mine merge mai greu decat Windows 7. Am revenit la Windows 7. Asta doar pentru anumite probleme. In rest stau pe Linux Mint si este de doua ori mai bun decat Windowsul.

| RAY a răspuns:

Eu am windows 7 pe desktop, dar pe tot ce e nou e compatibil doar cu 8.1, 10 deci nu ai de ales, eu lucrez ca pfa si am instalat multe o.s si pot spune ca nu am avut probleme cu windows 10 la instalarea de drivere,programe, antivirus din contra imi usureaza munca ca imi gaseste driverele rapid, intra mai rapid in windows, raspunde mai rapid, are si el cateva defecte dar se vor rezolva, viitorul e windows 10

| RAY a răspuns:

Recomand instalarea de net framework 3.5 pentru jocuri mai vechi sau programe, am instalat fifa 2007, gta san andreas 3 si a mers foarte bine

| Jipa95 a răspuns:

Pai daca le folositi pe sisteme antice e si normal sa vi se miste greu un sistem de operare precum W10. Multi nu au si auzit de SSD.
In fine, eu folosesc W10 de mai bine de 1an, chiar de cand era in beta si pot sa spun ca nu am avut probleme cu el, ba chiar din contra. Iar pentru gameri titluri precum Quantum break for functiona exclusiv pe W10, si vor mai aparea destul de multe jocuri dx12 only.

| CPAElites a răspuns:

Windows 10. Cine spune ca w7 e mai bun e un troll s-au nu a folosit w10.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Windowws 7 ca este mai stabil dacat windows 10 si l-am luat si eu la mine pe pc si mi-a mers mai greu si eu am placa video Intel Hd Graphics de 1760 mb, procesor Intel Celeron de 1, 5 Ghz si 4 gb ram.Asa ca mai bine lasa 7 ca merge mai bine si este si Windows de Gaming si iti merge orice joc si merge mai bine pe win 7 decat pe 10.Si mi-e mi-a placut la inceput windows 10 dar imi bloga jocurile care le luam de pe net

| Rommeo a răspuns:

Cum sa spuneti ca windows 10 e mai lent? adica tehnologie se inapoiaza sau inainteaza? Oameni buni eu am un laptop din 2011 un dual core si zboara cu win 10 cu cateva setari si nu o sa-ti elimine nici softurile fara licenta. Nu zic ca windows 7 nu este bun dar e depasit, invatati-va sa va adaptati la tot ce e nou, nu dati inapoi ca racul.

| Lioana explică (pentru Rommeo):

Setarile astea de care e nevoie ca sa-ti mearga unele softuri sau device-uri pe windows 10 ma dispera. Solutia nu se gaseste usor (trebuie sa ma uit pe 1000 de forumuri, iar unele probleme nici nu au solutii) Si totul doar ca să-mi vada telefonul sau controlerul GPS, ce sa mai vorbesc de softuri (cu licenta chiar, dar care nu merg)? Pentru mine windows 7 e campionul.

| Lorena7712 a răspuns:

Windows 7. E mult mai bun ca 10, merge lent si e foarte enervant. Windows 7 e foarte bun din toate punctele de vedere, ai incredere.

| DubitaDanu a răspuns:

Am avut Windows 7 și am Windows 10. Windows 7 se închide greu, iar Windows 10 are o performanță mai bună. Recomand și oricum zilele astea e gratuit upgrade-ul.

| RaulBING a răspuns:

Pe windows 7 rulează mai bine jucurile, cat și programele deoarece este mai stabil