| GEORGEL2012 a întrebat:

Ce componente trebuie pentru a avea un calculator puternic?
Eu am acest calculator, nu prea ma joc jocuri doar ca sunt interesat ce ar trebui sa am pentru a-l face mai puternic?
2 procesoare sau asa ceva nu merge nu?
coolere de aerisit unitatea? unde se monteaza? cat costa unul si de unde l-as putea achizitiona?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca nu te joci sau nu folosesti programe de arhitectura sau design eu zic ca nu ai de ce sa iti faci un calculator puternic.

1. Nu poti monta 2 procesoare pe un PC home use (doar serverele dispun de aceasta tehnologie)
2.Aerisirea nu are nici o legatura cu cresterea in performanta a PC-ului.Doar scade temperaturile PC-ului si creste putin in performanta dar nu sesizabil de mult.
Pentru a avea un calculator puternic ai nevoie de cantitate mai mare de ram, o placa video performanta, un procesor de ultima generatie.

| Razvanp69 a răspuns:

1."Eu am acest calculator" ce calculator ai?
2. Nu exista 2 procesoare pe o placa de baza straight face
3. Un calculator "puternic" ajunge undeva la 25-30 de milioane.