| Unknow9990 a întrebat:

Ce face programul DirectX? Din cate am inteles ceva cu grafica.

FUNDA!

37 răspunsuri:
| Lykan a răspuns:

Direct x este un program creat de Microsoft special ca sa ajute la rularea jocurilor daca nu ai instalat acest program si incerci sa instalezi un joc de gen the amaizing spiderman ai nevoie de ultima versiune care se gaseste online gratis sper ca te am ajutat

| Unknow9990 explică (pentru Lykan):

Daca instalez o sa mearga sa joc Metin2? Imi apare : Sorry, your system does not support 3D graphics please check your hardware and system configuretion then try again!

| Lykan a răspuns (pentru Unknow9990):

Depinde de calculatorul pe care il ai daca e un calculator bun probabil asta e problema lipsa direct x dar daca e un calculator mai vechi e posibil sa nu poata suporta jocul adica nu are performantele necesare rularii jocului mult noroc daca e un calculator bun si dupa direct x nu functioneaza incearca sa reinstalezi mult noroc

| Unknow9990 explică (pentru Lykan):

Am reinstalat, laptopi il am din 2011-2012 numai stiu exact.
Pana acuma nu am avut problema cu jocul dar acum a incepu.

| Lykan a răspuns (pentru Unknow9990):

E ceva destul de ciudat nu stii doar la jocul acesta ti-a aparut problema? daca tia mai aparut si la altele e posibil sa fi patit ceva placa video sau cv de genu

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Tu ai nevoie de driverii video, ca sa stie directx sa comunice cu placa video.

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Mi-ai putea arata pe skype sau sa imi dai un link sa ma uit?

| Unknow9990 explică (pentru Lykan):

Nu am incercat la alt joc.

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Nu trebuie decat sa aflii ce placa video are laptopul tau(ati, nVIDIA, Intel) si apoi sa instalezi driverii de pe site-ul lor.
Daca nu scrie pe laptop ce are in el atunci cauta modelul tau pe net.

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Dar nu prea stiu, nu sunt priceput in astfel de chesti, modelul este Samsung NP300E5Z. Dar nu stiu cum sa caut.

| Lykan a răspuns (pentru Unknow9990):

Uita-te la placa ta video daca nu scrie pe el si nu mai ai cutia cauta modelul laptopului pe net si instaleaza driverele mai mult ca sigur asta e problema

| Unknow9990 explică (pentru Lykan):

Problema e ca nu stiu cum sa ma uit la placa video, sunt praf.
Unde? Cum?

| Unknow9990 explică (pentru Lykan):

Mi-ai putea zice cum?

| Lykan a răspuns (pentru Unknow9990):

Cum se numeste laptop-ul tau?

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Aparent, ai placa video nVIDIA.
http://www.emag.ro/......E4WBTBBBM/

Intri aici http://www.nvidia.com/Download/index.aspx alegi 500M series, apoi 520MX, apoi windowsul tau. Descarci si instalezi.

| Unknow9990 explică (pentru Lykan):

Samsung, model NP300E5Z

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Si la primul nu umblu la prima casuta
? las asa?

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

O lasi geforce, ca geforce ai.

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Deci : GeForce, GeForce 500 series, Windows XP ( A MEU ), Limba Engleza

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Da, si a 3 a casuta 520MX.

| Lykan a răspuns (pentru Unknow9990):

Ai o placa video nVIDIA geforce gt 520mx

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Eu am numai, Ala GeForce, Geforce 500 series, windowsu si engleza, a treia casuta e windosu

| Unknow9990 explică (pentru Lykan):

Si cum instalez drivelele?

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Aaa bun gata, si o downladez si instalez? atat?

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Sigur ai ales la fel? http://i.imgur.com/857lfYV.jpg

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Da instalezi si restart, apoi ar trebui sa mearga.

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Am descarcat aia si imi zice : This Driver could not find compatible grapchis hardawre

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Cam nasol, se pare ca xp nu stie sa recunoasca placa video dedicata. Totusi de ce ai instalat xp pe un laptop din 2011?
Nu iti ramane decat sa folosesti placa video integrata Intel, care e destul de varza, descarci driverul pentru xp "VGA(Graphics), INTEL" de aici http://www.samsung.com/pk/support/model/NP300E5Z-S01AE-downloads
Daca vrei sa-ti mearga jocurile mai bine(sa folosesti placa nVIDIA) o sa ai nevoie de windows7.

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Mai nou numai porneste deloc acum laptopu

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

Mergi pe win7, xp e istorie.

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Numa mi-am stricat pc din cauza ta. Ma iau după toti prostii de pe TPU

| CinevaNou a răspuns (pentru Unknow9990):

E vina mea ca pierd vremea cu toti inaptii care nu-s in stare nici sa descarce un program.
Nu credeam ca exista cineva care sa reuseasca sa-si "strice" calc incercand sa instaleze driverul oficial, recomandat de producator. laughing

| Unknow9990 explică (pentru CinevaNou):

Producatorul ***** esti tu mă, HABAR N-AI!

| xCristianx a răspuns:

DirectX este o tehnologie ce ajuta la crearea de efecte speciale audio și video care însoțesc jocurile. DirectX ajută computerul să obțină mai multe performanțe cu programele multimedia solicitante, cum ar fi jocurile și filmele.

| Unknow9990 explică (pentru xCristianx):

SI daca il instalez merge Metin2? Acuma imi spune : Sorry, your system does not support 3D graphics please check your hardware and system configuretion then try again!
Dar inainte imi mergea, acuma numai, dar crezi ca ar merge daca l-as instala?

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns (pentru Unknow9990):

Nu, pentru ca hardware insemna componentele fizice ale calculatorului.Eroarea apare cand ai o problema cu placa grafica.Si ca de obicei, gaseste un joc adevarat!