| subcarpati0001 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre acest desktop:
Are procesor Intel core i5, cu o frecventa de 3, 2/3, 6.
Placa video Nvidia GeForce GT 640 cu o capacitate de 2GB.
Memoria RAM de 8 GB DDR3 1333 MHz
HDD de 1 Terra.
7200 RPM si o sursa de 450W.
Multi mi-au spus ca are placa video slaba pentru procesorul care il are, as vrea sa stiu daca este adevarat, si daca se poate strica din aceasta cauza.Mersi.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

De stricat nu, dar e o mizerie de sistem facuta cu picioarele (intr-o bucata de la altex sau eMAG?), uite de ce:
1. Dupa cum ti s-a zis pe buna dreptate, placa video e o mizerie.
2. Memoria ram e aruncata acolo ca sa fie, dar trage sistemul in jos, i5-ul suportind 1600MHz.
3. Doar HDD trage sistemul in jos, mai bine iei un i3 si de diferenta un SSD (am i3 cu SSD si in majoritatea scenariilor de lucru cotidian sterge pe jos si cu mama i5-ului cu HDD si atit).
4. Nu vreau sa ma gindesc macar ce ragalie de sursa si de placa de baza are sistemul asta, stiu prea bine cum se fac astea "intr-o bucata", am "doftoricit" destule prin vecini...

| subcarpati0001 explică (pentru KodrutZ):

Ok.iti multumesc mult.

| KodrutZ a răspuns (pentru subcarpati0001):

N-ai pen' ce. Uite ca idee ce sistem serios se poate face in ~2200 RON cu i3 (diferenta in jocuri fata de i5, atita vreme cit nu vrei sa joci pe 2-3 monitoare, e insesizabila) - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/629842/

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ei, in 2200 se poate mai bine
i5 foarte bun in gaming
placa de baza ok
8 gb ram
hd 500 gb
Placa video ok, pentru rezolutii medii, chiar si pentru fullhd
sursa tine fara probleme
carcasa decenta, arata beton
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/651810/
Iar ca sa nu ai probleme cu compatibilitatea procesorului cu placa de baza adaugi in cos si update de bios (update-ul va fi facut de catre un specialist)
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/update-bios/
Cam atat

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

Hai sa fim seriosi, asta cu update-ul facut de specialist e pentru cretini. Mai toate placile noi au dual bios si faci update-ul direct din bios - iei fisierul cu biosul de pe site-ul oficial, il salvezi pe un stick, la urmatorul boot intri in bios si ii faci update, e floare la ureche. i5 nu isi justifica diferenta de pret fata de i3 in gaming, intre i5 cu HDD si i3 cu SSD, al doilea bate mereu, atita vreme cit nu discutam de chestii gen proiectare asistata, encodari video si alte povesti unde chiar conteaza sa ai doua nuclee in plus. Oh, da, si i3 consuma ridicol de putin curent (i3 2120+2 module DDR3+HD 4770 overclockata la maxim din Catalyst+SSD+HDD+unitate optica+2 venturi de 12 pe carcasa+placa de sunet dedicata, consum maxim tras din UPS ~175W, inclusiv monitorul LCD de 19, iar in browsing/desktop, undeva pe la 80W).

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

Apropo, se mai descurca inca 4770?, am schimbat 4850 cu un 7770, diferenta se vede destul de bine, mai ales la consum

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

De la 4850 la 7770 normal ca se vede la consum, din ce am citit eu, 4770 si 7770 au exact acelasi consum. Desigur ca 7770 o sa fie peste dpv al performantei, nu ma indoiesc de asta, chiar aveam in plan un 7770 cind mi-am facut upgrade in vara, dar cind am vazut cum se misca 4770-ul cu SSD, i3, 8GB ram si Win 7 pe 64 de biti, am zis ca mai bine ramin cu banii in buzunar. P.S. Ma avantajeaza si monitorul, ca e 1280X1024, asa ca la rezolutia asta ma pot declara super incintat de batrina mea HD 4770 - BF 3 l-am jucat pe Very High cu 4XFSAA, de exemplu - la Ultra se cam inneca... Urmeaza sa vad cind imi fac timp de Crysis si ultimul Hitman, dar nu imi fac dubii ca macar la medium si tot o sa mearga unse.

8 răspunsuri:
| Eus3b1u995 a răspuns:

GT 640 cu 2GB de memorie este puternica si Intel Core I5 de asemenea, se potrivesc de minune si Memoria de 8GB de DDR3 este foarte buna, nu o sa se intample nimic Este perfect pentru jocuri, servici si alte lucruri.Bafta. Funda?

| subcarpati0001 explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, chiar m-au ajutat.