| TiggerO a întrebat:

Ce inseamna realitatii augmentate?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

A realitatii multiplicate( marite, sporite prin adaugare de elemente noi de aceiasi natura)--- vezi dex-ul: http://dexonline.ro/definitie/augmentat

| valentino52 a răspuns:

Realitatea augmentat este folosita spre exemplu in videoclipul lui Smiley Dead Man Walking. Este o aplicatie pe Iphone care atunci cand videoclipul ruleaza pe un televizor la inceput apare un banner sus. Ei bine acel banner contine linii de cod care programul prin intermediul camerei telefonului la citeste si atunci ruleaza " realitatea augmentata". Practic in momentul de fata tu privesti videoclip de pe televizor prin intermediul telefonului. Dintr-o data pe ecranul tau vezi cum Smiley iese din "televizor" si incepe sa danseze la tine in casa sau unde te aflii tu. Bineinteles daca iti ridici privirea nu e decat televizorul dar pe ecranul telefonului tau pare ca personajele din videoclip se afla chiar in fata telefonului tau si tu ii filmezi. Nu stiu daca m-am facut inteles cel mai bine downloadeaza aplicatia si incearca si tu.