| MaxiEcho a întrebat:

Ce procesor e mai bun?
Procesor Numar nuclee procesor: Quad Core
Chipset: Qualcomm MSM8926-2 Snapdragon 400
CPU: Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
GPU: Adreno 305

sau

Procesor Numar nuclee procesor: Quad Core
Chipset: Mediatek MT6582M
CPU: 1.3 GHz Cortex-A7
GPU: Mali-400MP2

Răspuns Câştigător
| Mihaita21 a răspuns:

Ambele sunt quad core, mediatek e din 2014 cu 1.3 ghz iar snapdragon din 2013 cu 1. 2ghz.
In principal nu e mare diferenta daca ar costa mai putin din cauza ca e tehnologie mai veche as merge pe snapdragon.

4 răspunsuri:
| MaxiEcho explică (pentru Mihaita21):

Deci care e mai bun, dupa tine!

| MaxiEcho explică (pentru Mihaita21):

OK!
Deci e mai bun Snapdragon, nu?
Dar Snapdragonu dual core e mai bun ca Snapdragon quand core?
https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/400

| Mihaita21 a răspuns (pentru MaxiEcho):

Deci quad inseamna ca are 4 nuclee fiecare lucrand pe frecventa mentionata, dual inseamna ca are 2 nuclee acum daca ai ceva procesor dual de 1.5 ghz si unul quad de 1.2 ghz este greu sa spui ca unu' e mai bun doar ca cel quad lucreaza pe mai multe nuclee deci lucreaza mai rapid in anumite situatii fata de cel dual

| Mihaita21 a răspuns (pentru MaxiEcho):

Ambele sunt quad core, mediatek e din 2014 cu 1.3 ghz iar snapdragon din 2013 cu 1. 2ghz.
In principal nu e mare diferenta daca ar costa mai putin din cauza ca e tehnologie mai veche as merge pe snapdragon.