| rupzorwin a întrebat:

Ce procesor e mai bun un Intel Core i5 4nuclee frecventa 3, 3 sau acesta:
http://www.cel.ro/......lus-box-l/
fundita!

9 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

I5 fara discutie, nu ca sunt fanboy
1. E mai rece
2. Coolerul stock nu e avion cu reactie
3. Consuma de 2 ori mai putin
4. E mai performant la jocuri, amd'u e recomandat mai mult pentru editari/randari
In plus, la fx iti trebuie o placa de baza solita, cu racire pe VRM nu pui o prastie de placa de baza de 170 lei si te trezesti ca ti se topesc condensatorii de la caldura aia, daca vrei sa te auzi in casa de el, cumperi un cooler calumea, si uite pretul creste destul de mult, deci i5

| SouLIce a răspuns:

Eu as alege i5 si cel de la amd este bun dar nu ai ce face cu o asemenea putere de procesare

| rupzorwin explică (pentru SouLIce):

Tu zici ca ce e mult strica? xD

| SouLIce a răspuns (pentru rupzorwin):

Aleg i5 pentru ca tot ca un fel de octa core este daca are hyper threading, consuma mai putin si nu se incinge asa de tare ca amd-ul acela
Fiecare cu parerea lui tu poti alege amd-ul daca iti place mai mult

Răspuns utilizator avertizat
| Gabitzu246 a răspuns:

Eu sincer sa fiu as opta pentru cel de la amd, chiar daca i5 produce mai multe fps-uri in jocuri, chestia este ca jocurile inca nu au,, invatat'' cum sa foloseasca 8 core, eu zic ca amd fx cu 8 nuclee este o investitie buna, dar acuma depinde si la ce vrei sa folosesti procesorul.

| rupzorwin explică (pentru Gabitzu246):

Pentru jocuri

| Gabitzu246 a răspuns (pentru rupzorwin):

Amandoua sunt foarte bune pentru jocuri, acuma este alegerea ta, eu personal urmatoare configuratie de PC care o sa mi-o fac v-a contine exact acelasi procesor, dar eu zic ca un amd fx cu 8 nuclee este arhisuficient pentru jocurile actuale si pentru cele ce vor veni, eu zic sa mai ceri o parere-doua.

| rupzorwin explică (pentru Gabitzu246):

Ok,mersi