| rupzorwin a întrebat:

Salut TPU
Ce componente ar fi bune pentru un pc de jocuri?
Procesor i5 3,3 sau :http://www.cel.ro/......lus-box-l/

Placa video 2gb 256 biti gddr5 sau 4gb 128biti ddr3

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi ceva mai bun cel de la AMD dar vezi ca ai nevoie de o sursa de minimum 500w (poate chiar 600).

| Me2 a răspuns:

Raspunde la urmatoarele intrebari ca sa te pot ajuta:
Ce buget ai?
Ai nevoie de monitor sau ai deja? Daca ai deja, ce rezolutie are monitorul tau?
Cand vrei sa cumperi?

| rupzorwin explică (pentru Me2):

30mil,monitor n-am, peste o luna sau doua...

| Me2 a răspuns (pentru rupzorwin):

Iti recomand
Noul Intel i5 HASWELL
Placa de baza dotata
8gb ram sunt overkill, ajung inca mult timp
500gb HDD
Placa video egala cu Ati hd7850, se descurca pe FULL HD fara probleme
Sursa de calitate, tine sistemul foarte bine
Carcasa destul de spatioasa cu 2 ventilatoare incluse, sursa se monteaza jos si geam lateral, arata si foarte ok rosu-negru
Monitor bun FULL HD
Windows poti instala de pe un stick bootabil, nu trebuie sa renunti la performanta pentru un DVD-rw
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/678168/

PS: La ram as fi pus dual channel (nu prea conteaza), am pus doar un stick de 8gb pentru ca e mai ieftin decat 2x4gb si asa te incadrezi in buget, nu afecteaza performanta si in plus, nu ocupi asa repede sloturiile de memorie

Sa te bucuri de sistem

Răspuns utilizator avertizat
| maryusmono a răspuns:

Gddr 5