| raducuio a întrebat:

Ce procesor imi putei recomanda pentru o placa de baza ASRock G31M-S R2.0? Si unde il pot gasi.(sunt din Ploiesti)

Răspuns Câştigător
| alinaalin955 a răspuns:

Socket-ul 775 este mort, nu se mai gasesc procesoare pe acest socket.Doar de ocazie, mai gasesti.
http://www.okazii.ro/cautare/procesor+socket+775.html?sort=pret_desc
Am dat pret descrescator.Nu am comandat niciodata de pe okazii.
Vezi la procesoare suportate:
http://www.emag.ro/......E1VS3BBBM/
Merge orice are socket 775.

| raducuio explică (pentru alinaalin955):

Dar cat de bun este socketul 775 pentru gamimg?

| alinaalin955 a răspuns (pentru raducuio):

Procesorul conteaza, pe socket 775 nu prea sunt procesoare bune.De fapt ar fi core 2 quad dar sunt scumpe, nu se merita.
Cel mai mult la jocuri conteaza placa video, dar este important si procesorul.
S-ar recomanda un procesor quad core, I5 de exemplu.Este bunisor si I3 dar este totusi un procesor dual core.

4 răspunsuri:
| Marck27 a răspuns:

Salut! Poate ma insel, dar asta pare o placa de baza pentru gaming. In fine. iti recomand sa incerci un procesor Intel i3, i5 sau i7. Asta depinde de bugetul tau. Cam astea sunt cele mai folosite procesoare ale momentului. succes

| raducuio explică (pentru Marck27):

Tu te-ai uitat macar la specificatiile placii mele de baza?straight face