| denisTiky a întrebat:

Ce se intampla daca pui memorii ddr4 la 3200mhz pe o placa de baza care suporta memorii ddr2?

Mai exact este vorba despre hyperx predator 8gb 3200mhz ddr4 si placa de baza: gigabyte ga g33 ds3r. Ce se poate intampla daca pun memoriile acestea pe placa de baza specificata? Macar merge? Nu ma intrebati de ce as vrea sa fac asta, e doar o curiozitate de a mea.
Multumesc anticipat, funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu va merge din 4 motive:
1.Slotul nu se potriveste. Pe fiecare slot al placii de baza exista un umar sau doua. Placa (RAM, Video, etc) are o taietura in acel loc (sau doua - depinde de slot). Memoria DDR3 sau 4 nu se potriveste cu slotul pentru DDR2.
2. Apoi din punct de vedere electric, alimentarea este diferita. DDR2=1,8V, DDR3=1,5V si DDR 4=1, 4V.
3. Apoi e vorba de numarul de pini.
4.Si in final, fiecare placa de baza suporta (transporta la o viteza) anume frecvente. Sunt placi de baza care suporta toate frecventele dar din grupa DDR 2 dar sunt placi de baza care suporta numai anumite frecvente din acea grupa. Sa nu mai vorbim la DDR4 unde majoritatea placilor suporta numai o anumita frecventa din grupa DDR4. Asta se datoreaza faptului ca la DDR 4 frecventa incepe de la 2133 Mhz si va ajunge in final pe la 4266 Mhz dar tensiunea va scadea de la 1, 4 V pana la 1, 2 V. E mai complicat!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O placa proiectata pentru o categorie de memorie nu poate functiona cu alta categorie, fiindca nici soclul nu se potriveste.
Asa ca, daca le pui PE placa, PE masa sau PE scaun, e tot una. big grin

| NLS a răspuns:

DDR2 are 240 pini,
DD4 are 288 pini
Ma intreb cum o sa reusesti sa introduci placuta

Notch-ul (despicatura) e si el putin deplasat fata de DDR2

https://goo.gl/images/bGeQDL

| Lioana a răspuns:

Nu poti sa pui astfel de memorii pentru ca nu se vor potrivi in slotul placii de baza.