| anonim_4396 a întrebat:

Ce se mananca de post

14 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca esti ortodox orice nu este de provenienta animala, deci legume si fructe

| psiholoaga a răspuns:

Legume, fructe, cereale...

| ICanLoveYou a răspuns:

PAI...NU SE MANANCA CARNE, LACTATE SI OUA SE MANANCA FRUCTE, LEGUME SI CEREALE SUCCES!:*

| leluc a răspuns:

Excluzi orice contine carne, oua si lactate si mananci orice a ramas happy

| mioara a răspuns:

NUMAI LEGUME

| zu a răspuns:

Daca esti catolic, orice exclus carne, iar daca esti ortodox, orice exclus carne, lactate, oua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice, numai sa aiba carnitza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti catolic, orice exclus carne, iar daca esti ortodox, orice exclus carne, lactate, oua

are dreptate Zu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De post se mananca de toate inclusiv carneeee de te lingi pe degete mia mi mancameati chizada de postul pastelui asta ha ha ha ha ha ha ha

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In religia ortodoxa, postul nu inseamna sa mancam doar produse non-animaliere, ci sa fim atenti si cum gatim celelalte alimente. Mai exact sunt zile in care nu trebuie sa consumam "untdelemn" si vin - in calendarul crestin-ortodox se specifica atunci cand avem "dezlegare" la acestea, deci nu este suficient sa spunem "poti manca doar fructe si legume", pentru ca daca am mancat cartofi prajiti intr-o zi in care nu avem dezlegare, si bem vin la sfarsitul mesei, atunci numai post nu este!

| ion933 a răspuns:

Legume fructe cereale

| csintalan a răspuns:

...depinde de religie, de ex la greco-catolici se mananca oua, lactate,...(sau gresesc?)

| Adorable3 a răspuns:

Orice... fara lactate, carne, oua.smugsmug

| BubuLupu a răspuns:

Legume, fructe
Evita alimentele animale