| anonim_4396 a întrebat:

Ce nu se mananca de post

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca intrebarea e :ce anume nu e de post in postul crestin, raspunsul este: alimentele care contin produse de origine animala: carne, grasimi animale (unt), gelatina de origine animala, dulciuri cu lapte, unt sau oua. Poti manca orice fructe, legume, cereale sau paste (sa nu fie cu ou).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intrebarea e pusa aiurea...

regis
| regis a răspuns:

In postul ortodox nu e voie nici peste, decat atunci cand e dezlegare la peste. Ar fi bine fiecare sa faca precizari cu privire la cultul la care se refera, pentru ca altfel apar aiureli.

| petrutza a răspuns:

Produsele care nu contin carne sau ceea ce provin de la animale(lapte, oua, samntana, branza etc.)grasimi dar totusi poti sa manci peste, peste ai voiehappy