| sigmanet a întrebat:

Ce sistem de operare utilizati: Windows Xp, Windows Vista sau Windows 7? De ce?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Folosesc xp professional.

19 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Windows Lenovo 2010 XP7 Style. L-am instalat sa vad cum e, si pana acum mi s-a parut un sistem de operare super ok. Imbina cele mai misto componente de sistem de la Windows 7 si XP, intr-o corcitura de Windows, stabil, deshtept, simplu, free si gata activat, care consuma foarte putine resurse. Eu l-am instalat pentru ca e singurul SO care-mi merge perfect pe 256 de RAM ai mei si procu' de 1. 6. Cei carora le inoata Windows-ul prin ditamai memoria evident le recomand Vista. Are si el plus-uri si minus-uri, dar e foarte stabil si foarte OK dupa parerea mea. Windows 7-le am auzit ca mai crapa pe ici pe colo.

| sti a răspuns:

Windows 7

| Ana213 a răspuns:

Microsoft Windows Xp Profesional Service Pack 2 din 2002 intr-adevar si fiindca sistemul,, nu poate duce mai mult" dar mai mult fiindca m-am obisnuit cu el iar driverul de sunet nu mi se instaleaza pe Vista si pe 7.

nony
| nony a răspuns:

Am Vista Home Premium.si sunt foarte multumit, dar am vazut la un prieten Windows 7, si am fost placut impresionat, dar mai dureaza pana ma gandesc sa-l schimb.

| eliza a răspuns:

Eu folosesc win xp si sunt multumita doar aspectul nu-mi place dar i-am instalat vista tranformer pack 9 si sunt multumita total

| Kyky a răspuns:

Folosesc Windows Xp. Vista nu as folosi nici daca mi-ar da cineva bani pentru asta. Am auzit multe chestii despre acest sistem de operare si nu-mi place (nici sa n-aud de el). As incerca Windows 7 (am sa il incerc cat de curand), abia apoi imi voi spune parerea despre el. Deocamdata sunt multumita de Xp-ul meu. (cum se spune si la melodii: oldies... but goldies) happy My opinion. big grin

| Legolas a răspuns:

Windows 7 Ultimate

| Raul a răspuns:

Mai eu folosesc windows Xp pentru ca imi place, vista sau windows 7 au acel stil prea modern ca sa zic asa dar mi-ar place vistabig grin

Răspuns utilizator avertizat
| kotys a răspuns:

Windows vista pentru ca nu am gasit crack la windows 7...

| Gexu a răspuns:

Windows Xp Profesional asa mi-a bg tipu` care mi-a reformatat pc:d

| lara7 a răspuns:

Windows Xp Profesional...deoarece merg toate programelepe el.si majoritatea jocurilor...pe vista este mai nasol ca nu merg o grrrrramada de jocri si programe...nu am auzit d '7'... apooi nu stiu... poate ca-i bun,,, oriqm...instalezi ce vrei u... ceau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc Vista (64 de biți, Service Pack 2) cu licență (nu cu crack/patch sau alte drăcii). Motivul e simplu: este rapid, securizat, îmi merge orice program/driver/joc/ș. a. fără să comenteze și nu în ultimul rând, l-am primit ca licență OEM la notebook, așa că de ce nu? Windows XP este un sistem de domeniul trecutului, demn de sisteme hardware slabe/vechi (n-o să pui Vista pe un Pentium 4, asta-i clar), dar să nu uităm că deja producătorii de aplicații nu mai lucrează la coduri optimizate pentru el, iar producătorii hardware (Dell, HP, Toshiba, ș. a.) nu mai oferă suport pentru acest sistem încă de anul trecut.
Windows 7, deși a apărut versiunea finałă pe net (MSDN, sau căi mai puțin "oficiale"), încă nu are niciun update (și niciun Service Pack), producătorii încă nu oferă suport pentru el și așa mai departe. Este încă un sistem de operare nelansat, ce se va "naște" pe 22 octombrie. Vista a ajuns deja la stadiul de maturitate, pentru Windows 7 o să mai dureze mult și bine până o să se îmtâmple asta.
Pentru cei cu sisteme slabe, ori XP, ori ediții Linux. Pentru cei cu sisteme cât de cât performante (faci sistem relativ performant și cu 2000 lei), Vista sau 7. Eu prefer încă Vista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Win 7 ..de curiozitatebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows xp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce folostei PC. Pt jocuri iti trebui 500 -1gb ram mai mult ca Xp sa iti mearga la fel de bina ca pe Xp.
Dar in rest la capitolu securitate face orece windows, se misca mul mia rapid. dupa ce te obisnuiesti cu el vei vedea ca lucrezii impresinnat de repede,. Recomand. bulid 7600

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce folostei PC . Pt jocuri iti trebui 500 -1gb ram mai mult ca Xp sa iti merga la fel de bina ca pe Xp.
Dar in rest la capitolu securitate face orece windows , se misca mul mia rapid. dupa ce te obisnuiesti cu el vei vedea ca lucrezii impresinnat de repede , . Recomand. bulid 7600

| 160310 a răspuns:

Xp deoarece nu imi permite PC-ul sa am W7.

| claudiu_4029 a răspuns:

Folosesc xp professional pentru ca merge foarte usor si pana acum nu am avut probleme