| Grigore1239 a întrebat:

Ce sistem de operare merge cel mai bine? Windows XP,Vista, sau Windows 7?

13 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Depinde de PC.

Pe un PC care are dual core (sau mai mult) e perfect W7
Pe un PC cu un singur procesor, trebuie XP (W7 consuma totusi mai multe resurse si are tendinta sa se blocheze, chiar daca ai 2-3 GB RAM)

| KodrutZ a răspuns:

Depinde de PC si cam ce faci cu el. Pina in 3 GB ram si procesoare dinainte de 2010, Windows XP. Pentru cele mai noi, s-ar putea sa iti lipseasca suportul pentru diverse functii hardware in Windows XP (TRIM pentru SSD-uri, de exemplu). Windows XP e EXTREM DE PROST la capitolul power management (de exemplu, in Windows XP un AMD X2 "Windsor" 3800+ imi mergea tot timpul la frecventa maxima, chiar daca dadusem enable la Cool n'Quiet in BIOS si instalasem drivere, utilitare, tot, iar in Windows 8 (pp ca si in 7) mergea frumos, in vreo 1. 2GHz cind nu faceai mai nimic, 2.1 cind aveai treaba mai serioasa).

| Ibrahimovic a răspuns:

Tu faci diferenta dintre sistem de operare si un tip de windows?

| spaghetty a răspuns:

Windows XP este pentru calculatoarele slabe si pentru gameri.
Windows vista este cel mai prost windows.Consuma mai multe resurse, merge mai greu.
Windows 7 este pentru calculatoarele cu cel putin 2gb RAM ca sa mearga linistit si fara griji.Acum depinde de calculator dar windows 7 se misca cel mai repede

| Iubitulmeuhusky a răspuns:

Dupa parerea mea, Windows 7, pentru ca face fata la toate programele nou aparute. Xp-ul e depasit, si Vista are ceva probleme. Le zic din propria experienta big grin

| RoRares a răspuns:

Windows XP!

| seby8414 a răspuns:

Daca ai memoria ram de peste 1GB atunci baga windows 7 daca nu baga xp

| Alessssia a răspuns:

Windows 7.

| Tavy4 a răspuns:

Si 7, si vista.NU XP!

| aditzu4ever a răspuns (pentru Tavy4):

Eu zic sa te spanzuri copile...vista in loc de xp? cred ca tea scapat maicata in wc cand tea nascut

| Adrianageorgiana a răspuns:

Windows 7

| aditzu4ever a răspuns:

Depinde,daca esti gamer(te joci mult) iti recomand windows xp (chiar daca foloseste resurse mai multe decat windows 7 ) dar daca vrei numai pentru scoala(referate etc.) iti recomand windows 7 pentru ca poti naviga mai usor, nu ai lag(nu se misca greu), foloseste resurse mai putine(dar totusi nu prea putine big grin ), iar toti stim eroarea aceea cu not responding sau asa ceva si toata lumea care a avut windows xp stie ct de greu poate sa fie sa astepti pana isi revine.aa si in legatura cu vista este cel mai incomod windows..foloseste resurse prea multe, se misca greu, nu iti ruleaza toate programele si are o gramada de defecte.Cu incredere iti recomand windows 7 big grin

| Achlies a răspuns:

Sistemul de operare nu este windows Xp ci windows 7.