| Lightdark a întrebat:

Ce telefon e mai bun la procesor intre Nokia G42 și Samsung Galaxy A14? Am nevoie urgent de răspuns dau funda Crăciun fericit tuturor!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pare că producătorii s-au vorbit între ei ca în fiecare segment de preț al modelelor să existe avantaje și dezavantaje.
În cazul de față Samsung este mai bun; doar că nu este 5G modelul ales de tine.
Pe când Nokia are 5G dar și un procesor mai slab față de Samsung-ul ales de tine.
Vezi dacă găsești modelul de Samsung cu procesor care să suporte 5G (asta dacă ai avea nevoie de 5G și dacă îți permiți să plătești pentru un abonament 5G).

| Lightdark explică (pentru anonimg):

Crăciun fericit! Nu cu siguranță nu îmi permit un abonament 5G lunar eu am cartela Vodafone 4E și plătesc destul de mult vreo 45 de lei pe lună dar cică oferta asta nu va mai dura mult cică până la 1 ianuarie trebuie să trec pe 5G mă mut la Telekom in cazul asta laughing laughing laughing

| anonimg a răspuns (pentru Lightdark):

Mi-ai ridicat mingea la fileu! Dacă așa stau lucrurile atunci te sfătuiesc să forțezi mâna celor de la Vodafone și să le spui să-ți aducă telefonul dorit, că altfel te muți la Telekom unde or să-ți de-a și telefonul pe care îl dorești la portare (sau un alt model de telefon cu specificații mai bune). Și să te sune ei în maxim 30 zile când fac rost de telefon.

Eu sunt la Telekom și tot 45 lei plătesc. Dar dau vina pe Xiaomi al meu pentru semnalul slab (sau chiar deloc, acolo unde un Samsung vechi pe Vodafone are o liniuță sau două).
Zilele trecute într-o agenție Telekom mi-au făcut o ofertă: 2 abonamente împreună la 45 lei, iar din februarie pot să renunț la al doilea și aș plăti cu 15 lei mai puțin (din 45 voi plăti doar 35). Astfel, noul abonament va rămâne neschimbat cu excepția unui singur lucru: din 100 minute naționale am rămas cu 60.
În rest am net nelimitat, abonamentul este fără perioadă contractuală (adică pot să îl închid în orice zi).
Și mie mi se părea mult 45 lei, și mă gândeam să fac ceva în sensul acesta; dar cei din agenție au venit cu oferta și am acceptat-o (au mai fost și alte oferte atât din agenție cât și din call center, dar le-am refuzat pe toate până acum că nu-mi plăceau; cred totuși că și-au dat seama că nu doresc să renunț la abonamentul fără perioadă contractuală).
Forțează-le mâna celor de la Vodafone și spune-le ca să te sune în 30 zile să-ți aducă o ofertă nouă și telefon bun; n-ai nimic de pierdut.

| flixbuster a răspuns (pentru Lightdark):

Boss, abonament 2 EUR de la Digi - cu 5G (daca ai acoperire 5G unde esti).

https://www.digi.ro/servicii/telefonie-mobila/optim/digi-mobil-optim-2

| flixbuster a răspuns:

Vezi asta:

https://www.youtube.com/watch?v=CKIw4grc-mQ

Personal dintre cele doua as merge pe Nokia.

Daca vrei Samsung, merita A34 sau A54 (dar au alte preturi) pentru ca au 5 ani de suport software.

| AlexAlyy a răspuns:

Samsung Galaxy A14 poti vedea si specificatiile la ambele telefoane...si faci comparatie intre ele

https://www.gsmarena.com/nokia_g42-12381.php

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a14-12151.php