| nukeyly a întrebat:

Ce trebuie sa stie un aparat de sudura tip
MMA (Manual Metal Arc) sa poti suda cu toate tipurile de electrozi inveliti (electrozi rutilici, electrozi bazici, electrozi inox etc.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa stie aparatul nimic,tu trebuie sa cauti si sa citesti specificatiile acelui aparat,sa cauti ce te intereseaza sa faca, apooi stii daca cumperi sau nu.

Un aparat de sudura cu electrod, ar trebuie sa sudeze cu orice tip de electrozi, ma refer ca si material, ca si grosime, depinde de aparat de ce putere este.
Toate astea le poti citi din specificatiile acelui aparat.deci ca cauti pe net sau in magazin, o sa gasesti specificatiile sigur, cel putin astea ce te intereseaza pe tine.

| nukeyly explică (pentru relian):

Am testat un aparat profesional_80% randament_care duce lejer 8ore orice rutilic de 2.5mm(duce 3.2mm max din fabrica chiar si 5mm testat dar sigur il fortezi; 2.5mm asta e normalul pentru operatii normale in general) dar cand ii pui bazic acelasi diametru se ineaca tuseste si nu pricep arcul electric e tot arc; tot 200Amp real scoate, dar de ce nu duce bazicul la fel de lejer ca cel rutilic, sa fie din ''fosfor-ul'' de pe este sau ce?

| relian a răspuns (pentru nukeyly):

Nu ma pricep la sudura asta cu electrozi,nu mi-a placut niciodata.Ce stiu este ca trebuie sa te si pricepi sa sudezi. daca ma pui pe mine sa sudez,nici un aparat nu o sa mearga laughing
Dar stiu sa sudezi cu flacara,oxiacetilena,aia e mai usor,nu te radiaza,nu trebuie masca manusi bla bla.
Stiu in RO ceva sudfori f buni,profesionisti adevarati,dar nu pot lua legatura cu ei decat direct, asta cand o sa merg acasa in vacanta.
Astia ce zic eu sudau, acu nu mai stiu ca beau de rup laughing dar sudau tevi de apa cu apa pe ele si dupa uscat tot laughingei sigur stiu ce electrozi bazic bla bla.
Eu daca nu ma pricep, caut si citesc in manualul acelui aparat, asa stiu ce poate face, dupa cumpar sau nu.

| Mihai0101 a răspuns:

Nu poti suda cu orice tip are limite in diametru si diferite tensiuni de lucru.
Ar fi buna intrebarea adresata unui sudor.
Din cate stiu eu sunt elctrozi de 1, 5 / 2 / 2, 5 / 3 / 4 insa nu toate aparatele pot suda cu orice tip de electrod.
Depinde in specificatile aparatului o sa scrie precis cu ce tip si ce fel de electrozi functioneaza de exemplu: de la 1 pana la 3 maxim