| SorinELoo7 a întrebat:

Ce TV Tunner pentru PC bun mi-ati recomanda la un pret accesibil (undeva pana in 150 lei)? Si spuneti-mi ce caracteristici trebuie sa aiba un TV Tunner bun (nu vreau ca atunci cand schimb canalul sa stea cateva secunde si apoi sa se schimbe). Astept raspuns!

19 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Daca vrei o parere personala, ca unul care detine tv tuner(am schimbat mai multe) e ca desi o sa poti receptiona canale tv nu te astepta la performantele tv-urilor nici ca viteza nici ca, calitate a imaginei mai ales la pretul dat de tine si la tunerele analogice. E bine ca poti inregistra emisiuni dar pentru performante foloseste un televizor.

| horia2012 a răspuns:

Cum se alege un TV tuner:
http://www.legaturi.ro/? page=pgarticole&s=vizualizeaza&id=233
- Problema cu tunerele TV e ca unele sunt Analog iar altele Digitale.
- Diferenta intre ele e ca numai cele Digitate le poti conecta la cablu TV.
- Cele Analogice merg cu antena la
intrare.
- Cele digitale sunt mai scumpe.
Si nu prea se gasesc.
http://www.pcgarage.ro/tv-tunere/leadtek/tv2000xp-global/
sau
http://www.marketonline.ro/tv-tunere/tv-tuner-avermedia-super009
si
http://www.marketonline.ro/tv-tunere/tv-tuner-avermedia-avertv-twinstar
Cel mai bine ar fi sa te duci la sediul celor de la care ai cablu si sa-i intrebi
ce fel de TunerTV sau ce canale poti
receptiona cu el. Si asa vei stii exact
ce trebuie sa cumperi.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Eu as prefera cel analogic pentru ca il pot conecta prin cablu TV (am cablu TV de la RDS-RCS)

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Telecomanda trebuie sa o folosesc sau nu-i obligatoriu?

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Explica-mi si mie cum folosesc o telecomanda la TV Tunner exact ca la televizor...

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Sa-ti raspund pe rand:
Tunerele TV vin cu CD de instalare si un soft special al lor prin care poti receptiona atat canalele TV cat si Radio.
Telecomanda este ca cea de la televizor, numai ca va lucra impreuna cu softul special al lui.O parte din functii le vei avea prin program, altele prin telecomanda. Dar functiile principale ale telecomenzii, asa cum e la un televizor obisnuit vor ramane la fel. E foarte usor de folosit. Nu pot sa-ti spun cum se foloseste telecomanda pentru ca depinde de fiecare model de
TV Tuner si de softul cu care vine el. Telecomanda daca vrei sa o folosesti bine, daca nu, nu. Poti comuta canalele, sunetul, imaginea si din softul
TV Tuner-ului. Telecomanda e mai comoda. Ca sa stii sigur ce canale vei receptiona cu el, suna la RDS. E gratis.
http://www.rcs-rds.ro/asistenta/contact

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Dar daca le trimit un mesaj rezolv problema?

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu. Nu cred ca cineva o sa-si piarda timpul sa-ti raspunda. Eu am fost la RDS si de cate ori am sunat pentru probleme tehnice intotdeauna m-au ajutat.
Nu le ceri LISTA de programe. Te intereseaza daca poti conecta TV Tuner la cablu si daca receptionezi canalelel analogige. Atat. Nu de alta, dar sa nu te trezesti ca-ti cumperi un TV Tuner si nu poti face nimic cu el.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Cum ti se par TV Tuner-ele de la Leadtek? Ce model mi-ai recomnda?

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Da, modelul pe care l-ai ales e bun. E mai buna decat TV2000XP. Am o parere f. buna. Eu am placa video Leadtek si n-am probleme cu ea.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Cred ca mi l-as cumpara pe acest WinFast TV2000XP Global. Si mie mi se pare destul de ok, dar nu stiu la ce pret este! Eu am placa video ATI Radeon X1050. Crezi ca se comporta destul de bine cu placa mea video?

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu are nicio legatura placa video cu Tunerul TV. Singurul lucru de care trebuie sa ai grija e sa ai spatiu pe HDD, in caz ca vrei sa inregistrezi emisuni TV.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Am destul spatiu pe HDD, nu-mi fac probleme. La ce pret este acel Tv Tuner?

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Eu l-am gasit intre 90 la 140 lei, depinde de unde il cumperi.
http://www.shopmania.ro/......xp-6680394

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Eu sunt din Turnu Magurele, nu cred ca il gasesc la mine in oras! Sa caut prin Alexandria sau Rosiorii de Vede...

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu. Cat am cautat nu am gasit niciun magazin care aduce componente calculator. Poate or fi si nu au pagina de internet.
Poti lua de aici. Pc Garaje. Sunt seriosi.Eu am luat prin posta si vine cu certificat de garantie, cu toate actele, sigilata.
http://www.pcgarage.ro/tv-tunere/leadtek/tv2000xp-global/

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Din cate imi dau seama trebuie sa am card ca sa pot cumpara un produs de pe Pc Garage... nu cred ca am alta posibilitatate.

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu. Du-te pe site-ul lor si ai sa vezi un telefon dreapta sus
"te sunam noi", intrii acolo, iti lasi numarul, alegi departamentul. Poti plati cand vine coletul.
http://www.pcgarage.ro/info/comenzi/cum-comand/