| adrian1213 a întrebat:

Ce versiune de windows-uri sunt valabile pentru 64 biti? (eu am 32 biti si am windos 7 ultimate dar pentru 64biti ce windous sa-mi bag? )

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Uita-te mai bine ce instalezi! daca ai cumparat windows-ul ar trebui sa ai 2 dvd-uri, unul cu windows pe 32 si altul pe 64.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cata filizofie mai sus, treaba e asa daca ai pana in 4 gb de ram 32 de biti daca ai peste 4g de ram pe 64 de biti, daca pui pe 32 de biti si ai 6 gb de ram, nu ti se va citi jumatate din memoria ram simplu, windowsul se alege in functie de sistem, de hardare

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In general toate versiunile de windows sunt si pentru 64 de biti.

| adrian1213 explică (pentru cristimihailov):

Man eu am 32 biti si am windos 7 ultimate

| dannyel86 a răspuns (pentru adrian1213):

Un sistem de operare poate fi pe 32 de biti sau pe 64 biti. Xp, Vista, Win7, W8 pot fi atat pe 32, cat si pe 64 de biti. Daca ai Ultimate pe 32 biti si vrei pe 64, trebuie sa cauti o versiune de Windows pe 64 biti.

| cristimihailov a răspuns (pentru adrian1213):

Salut,

Personal te-as sfatui sa instalezi windows 8. E adevarat, e diferit, interfata diferita, dar te obisnuiesti tu.
Ideea este ca de la anul si Win 7 o sa intre in dizgratie.

| CinevaNou a răspuns (pentru adrian1213):

Uita-te mai bine ce instalezi! daca ai cumparat windows-ul ar trebui sa ai 2 dvd-uri, unul cu windows pe 32 si altul pe 64.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Nu cred ca ai inteles prea bine ce zicea colegul cristimihailov mai sus.Atat xp cat si celelate versiuni se gasesc atat pe 32 de biti cat si pe 64. Daca tu ai pe 32 ultimate, nu inseamna ca asta-i standardul lui, exista ultimate si pe 64. Daca nu crezi cauta pe net si te convingi singur.Din intrebare se vede ca le confunzi unele cu altele, insanu ai ce sa confunzi.Adica daca vrei ultimate pe 64, il cauti si il instalezi.Asta cu 32 sau 64 nu este un standard, este o caracteristica a sistemului de operare, care are versiuni atat pe 64 cat si pe 32, si cand zic versiuni nu ma refer ca xp este pe 32 si 7 pe 64 sau ultimate pe 32, ma refer ca fiecare dintre ele se gasesc si pe 32 si pe 64 de biti. Sper sa fi inteles...Adica daca te duci la service cu el ii spui ca vrei windows 7 ultimate pe 64 biti si ti-l schimba, dar nu mi se pare diferenta mare intre 32 si 64, este doar un mic detaliu, desi cele pe 64 se zice ca merg mai bine, iti zic eu ca in practica sunt aproape idem, aceleasi programe care le cauti pentru 64 biti se gasesc si pe 32 de biti, cu foarte mici exceptii, adica cam 1 din 100 de programe este posibil samearga doar pe sisteme de 64 de biti, dar rar...Cred ca acum te-am aburit si mai tare happy.
Te salut,
Adrian!

| MagicOneT a răspuns:

Pentru 64, poti alege windows 7 sau 8, cele mai noi, pentru XP, Microsoft, nu mai face update-uri.