| LeonardTatarusanu a întrebat:

Cel putin in fiecare zi, sau de mai mult de 10 ori in zilele in care ploua sau bate vantul putin, mi se ia netul. Am inceput sa patesc asta mai des de anul trecut de cand mi-am luat un router WI-FI NetGear. Am internet + telefon fix de la Romtelecom. Cand mi se ia netul am doua optiuni:
1. Iau un ac/pix si bag intr-o gaura la router pentru 3-4 secunde si dupa astept 1 minut..si se face netul.
2. Trebuie sa intru pe 192.168.0.1 si trebuie sa fac anumite setari care imi iau vreo 5 minute si dupa sa dau restart la router.
Se intampla asa la orice pana de curent trebuie sa stau vreo 10 minute pana imi fac netul si mai am prieteni care li se ia netul pentru maxim 5-10 secunde la pene de curent. M-am saturat de asta..si credeti-ma am sunat la Romtelecom vine un domn..se uita pe acolo imi face netul si dupa zice ca totul merge..si ziua urmatoare.iar trebuie sa intru sa fac configuratiile. Ma poate ajuta cineva ca setarile alea sa tina sau sa nu mai fac de 1000 de ori configuratiile alea? Multumesc mult.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai si lu nenea ala de la Romtelecom nu i-ai spus ca nu-si tine minte setarile? Era asa greu sa faceti o simulare cu o cadere de tensiune dupa ce faceati setarile sa vedeti daca si le pastreaza? Gea nene tehnica asta!

| SouLIce a răspuns:

Posibil sa fie o problema cu routerul, incearca cu un alt router si vezi daca mai apare problema