| BulDog555 a întrebat:

Cine ma ajuta? Dau funda.
Am computator cu urmatoarele date:

Motherboard:
CPU Type AMD Athlon XP, 1541 MHz (11.5 x 134) 1800+
Motherboard Name Gigabyte GA-7VT600(-L) (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio)
Motherboard Chipset VIA VT8377 Apollo KT600
System Memory 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
DIMM1: 512 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-3-3-8 @ 200 MHz)
BIOS Type Award Modular (09/24/03)

Display:
Video Adapter Radeon 7000 / Radeon VE (Microsoft Corporation) (64 MB)
3D Accelerator ATI RV100 DDR
Monitor Asus VW198 [19" LCD] (87LMTN086003)

Storage:
IDE Controller VIA Bus Master IDE Controller - 0571
Storage Controller A5LENS8Z IDE Controller
Disk Drive SAMSUNG SV2001H (20 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)
Disk Drive SAMSUNG SV1022D (9 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/66)
Optical Drive ATAPI CD-ROM SPEED-8X
Optical Drive SLIXK 0PE301UNWH SCSI CdRom Device
Optical Drive TSSTcorp CDDVDW SH-S222A (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Hard Disks Status OK

DMI:
DMI BIOS Vendor Award Software International, Inc.
DMI BIOS Version F8
DMI System Manufacturer
DMI System Product
DMI System Version
DMI System Serial Number
DMI Motherboard Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
DMI Motherboard Product GA-7VT600
DMI Motherboard Version 1. x
DMI Motherboard Serial Number
DMI Chassis Manufacturer
DMI Chassis Version
DMI Chassis Serial Number
DMI Chassis Asset Tag
DMI Chassis Type Desktop Case
DMI Total / Free Memory Sockets 3 / 2

Problema este ca se stinge computatorul:Temperatura la procesor este de 57 Grade.
Blocul este de 400w. Placa a fost trimisa si de aia nu stiam de care sa pun si am pus de 400w Poate trebuie ceva mai slab sa pun? Din ce cauza se restarteaza singur computatorul?

4 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Deci se restarteaza sau se stinge? sunt 2 chestii diferite. Daca doar se restarteaza poate sa fie de vina si Windows-ul. Daca se opreste si nu mai porneste o perioada este alta problema. Daca se restarteaza iti recomand sa reinstalezi Windows-ul cu un antivirus. Restartul poate sa fie si din cauza virusilor.

| BulDog555 explică (pentru alecx4music):

Virusi nu are, Am formatat hdd si am si scanaty cu kas...si avast.
Se restarteaza. Aprind computatorul, se deschide si sta o minuta si face restart.Asha de vreo 10 ori pe urma nu se restarteaza, merge normal.Adica,se incalzeste si merge deja normal.Ca la automobil happy oare de ce?

| alecx4music a răspuns (pentru BulDog555):

Schimba-i Windows-ul. Si nu mai fa greaseala sa instalezi 2 antivirusi. Unul care isi face update este de ajuns. 1 pont: cand instalezi Windows-ul scoate-i cablul de internet, instalezi driverele, antivirusul, apoi bagi internetul. Daca nu ai Windows sau programele necesare, mai bine chemi pe cineva care se ocupa cu asa ceva. Daca face la fel si cu Windows nou instalat, inseamna ca este ceva defect prin el. Din cate am inteles sursa este noua, deci se poate sa fie placa de baaza, procesorul sau placa video.

| cosimina a răspuns:

Dxe multe ori calculatorul se restarteaza singur pentru ca nu are destul loc in spatele lui pentru a se aerisi...ar trebui sa incerci sa lasi mai mult loc in spatele lui sa vezi daca se mai restarteaza sg. Daca nu ai rezolvat problema ar trebui sa chemi un specialist.