| flory_4082 a întrebat:

Cine ma invata cum sa aerisesc caloriferele corect. Se aude apa tare in ele si nu stiu ce sa fac: sa inchid centrala sau sa o las deschisa si ce sa fac si cu turul si returul cand aerisesc ca am auzit o multime de variante.

4 răspunsuri:
| Alex_9605 a răspuns:

Daca ai repartitor montat pe calorifer pregatesti un recipient in care sa curga apa Atentie (jetul este destul de puternic) iar la capatul caloriferului este o roticica alba.Invarti de ea iar apa o sa curga singura. E cam la fel ca si la masina de spalat cand scoti din ea apa care se aduna in interior.

| Candyman a răspuns:

Pai ai putea sa aerisesti fiecare calorifer separat, prin orificiul din partea de sus a lor. Sau poti aerisi tota instalatia, reumpland-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ai neaparat centrala in functiune, insa sub centrala este un robinet de alimentare.trebuie sa deschizi acel robinet, dupa care mergi la fiecare calorifer in parte si il aerisesti. apoi sa nu uiti sa inchizi robinetul.

| july_7481 a răspuns:

Inchizi toti robinetii la calorifere, apoi te duci la centrala si incerci sa incarci instalatia prin robinetul pe retur. Te duci apoi la fiecare calorifer si deschizi robinetul pe retur, apoi aerisesti caloriferul prin dezaerator, undeva in partea de sus dr./stga, pina iese apa, apoi il inchizi bine, intre timp te duci si mai incarci instalatia pina la presiunea de 2 atmosfere (din centrala)si continui asa la fiecare calorifer, dupa ce ai terminat cu returul, incepi cu robinetul pe tur la calorifere, pina iese tot aerul, apoi deschizi si robinetul pe tur la centrala, dupa care se poate porni.