| Obiectiv a întrebat:

am un apartament cu 3 camere din care in doua din ele nu sta momentan nimeni. Am o centrala termica la care este legat un termostat, amplasat in camera in care stau. Rog sa-mi raspunda un specialist, daca pentru a reduce la minim consumul de gaz, sa opresc caloriferele din camerele unde nu sta nimeni? Daca da, sa inchid atat turul cat si returul sau cum e mai bine? Cineva mi-a spus ca nu voi consuma mai mult deoarece centrala tine cont numai de temperatura din camera mea si ca e mai bine sa mearga caloriferele.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru a reduce la minim consumul, trebuie sa inchizi caloriferele in camerele in care nu ai nevoie de caldura. Vei inchide doar robinetul de pe tur, robinetul de retur este folosit numai pentru echilibrarea instalatiei si pentru demontarea caloriferului, in rest nu este indicat sa umbli la el. In camera cu termostatul, robinetul trebuie deschis la maximum.
Stand la bloc, iti garantez ca temperatura nu va cobori sub 0 grade, deci nu ai de ce sa iti faci probleme.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apa in instalatie va ingheta daca nu ai pe nimeni sub tine si daca nu ai geamuri etanse. Daca ai termopane nu se pune problema. Deci: inchidele!
Pentru "specialisti": termostatul se amplaseaza la cel putin 1, 5 metri inaltime si pe peretele opus usii dar sa nu fie exterior.

| Obiectiv explică (pentru Salontanul):

Apartamentul este la parter dar este izolat si am termopane. Termostatul este amplasat pe peretele interior la 1, 5m inaltime.
Dupa aceste doua camere - unde as putea inchide caloriferele- am baia, unde am nevoie de incalzire.Pentru un consum cat mai mic cum e mai bine: sa le inchid sau nu? Daca inchid caloriferele, trebuie sa inchid si turul si returul?

| Salontanul a răspuns (pentru Obiectiv):

Daca returul lor este separat de celelate calorifere il poti inchide. Daca nu, nu. Caloriferele le inchizi numai de la robinetul principal. Pentru ca ai apartamentul izolat poti sa le inchizi. Si daca nu le puteai inchide dar cu mai multa grija. La temperaturi scazute rau trebuia sa-ti faci probleme.

| Obiectiv explică (pentru Salontanul):

M-ai bagat in ceatahappy La fiecare calorifer, am un robinet sus si unul jos. Asta ce inseamna? Ca trebuie sa inchid ambele?

| Salontanul a răspuns (pentru Obiectiv):

Numai cel de sus. Ala este principalul (tur).

| Zaharia_Gabryel_1972 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca stau la mansarda si inchid caloriferu intr-o camera e posibil sa inghete?

| Salontanul a răspuns (pentru Zaharia_Gabryel_1972):

Depinde de gradul de izolare. In principiu, da.

| Johndoe2023 a răspuns:

Problema consta in felul urmator.
1. daca inchizi caloriferele din celelalte camere risti sa scada in acele camere temperatura sub 0 grade, fapt care poate duce la inghetarea apei in istalatie si craparea tevilor.
2. de regula termostatul este amplasat langa usa. daca temperatura din afara camerei este foarte scazuta, de fiecare data cand vei deschide usa, aerul rece va ajunge la termostat si va porni centrala.
indicat ar fi, pentru un consum mai mic la gaz, sa lasi pornite caloriferele din celelalte camere, dar pe o pozitie mica.

| Zaharia_Gabryel_1972 a răspuns:

Buna ziua
am unn apartament la mansarda
sunt 4 camere 2 pe un nivel si 2 sus la alt nivel
la cele de sus as vrea sa inchid caloriferele
oare voi avea probleme sa inghete apa?
multumesc aniticipat