| ghitza a întrebat:

Cum as putea face un joc?
Ce programe miar trebuii si cum sa le folosesc?
In cat timp las termina?

P. S.
As dori sa raspunda doar cei care stiu acest lucru si nu cauta pe google raspunsul

Răspuns Câştigător
| Diva a răspuns:

Daca vrei sa creezi un joc frumusel si cu grafica, actiune sau alte detalii in functie de bunul tau plac, nu iti recomand sa folosesti programe gen GameMaker, RPG Maker sau altele de acest gen. Ceea ce iti pot recomanda eu este urmatorul lucru:
1. Cumparati o carte despre programarea jocurilor
2. Invato pana in cele mai amanuntite detalii
3. Fa-ti un plan al jocului
4. Strangeti o echipa de game developeri (depinde de proiectul jocului)
5. Apucate sa lucrezi la joc.

Cam asta e ceea ce trebuie sa faci pentru a crea un joc. Evident, fiecare etapa necesita anumite cunostinte, mai putin etapele de baza. Cand vorbim despre programarea jocurilor, nu ne referim doar la programare, ci spunem mai multe procese necesare crearii unui joc. Chiar si cele mai simpliste proiecte necesita zile de munca obositoare si foarte mare atentie.

Crearea unui joc necesita urmatoarele etape:
1. storyboard (povestea)
2. artwork (desene ale povestii)
3. Schite -> modele 2D/3D
4. Programarea propriu-zisa.
5. Testele pentru verificarea erorilor/bug-urilor posibile.

Cam asta iti trebuie pentru a crea un joc.
P. s Incerca gamemaker

13 răspunsuri:
| thizizme a răspuns:

laughingrolling on the floorlaughing

Si acum mai pe larg: nu ai idee despre programare, dar vrei sa faci jocuri. Speri sa si vinzi multe? Invata programare. Invata bine. Apoi invata programarea pentru jocuri. Un singur om nu poate crea un joc complex. E nevoie de o echipa, unde fiecare are un rol bine stabilit si se ocupa de ceea ce se pricepe.

| ItzRivenGod a răspuns:

Poti sa faci un joc da trebuie sa platesti pentru programe ca daca le iei demo le iei degeaba.

| ghitza explică:

Am fost cat de atent am putut sa nu scriu gresit dar m-am obisnuit sa scriu ca pe messenger si cu greu scriu corect la PC(in rest nu am probleme)

| ghitza explică:

Asta am vazut si eu cu gamemaker:pot sa fac un joc dar cand incerc sa ma joc imi da erorr

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa lasi tu jocurile si sa pui mana pe gramatica aia, ca ai mari carente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți răspund doar la ultima întrebare. Un joc complex 3D ți-ar lua vreo 10 ani ca să-l termini. Poate chiar și mai mult. La noul NFS Shift au lucrat nu mai puțin de 1000 de persoane și de abia l-au terminat într-un an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fps creator the 3d game maker sau game maker 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagami Id-ull csilik_lori sa te ajut
Te voi invata sa folosesi programe de creat jocuri 2D si 3D, Gen FPS, Action, Adventur, Craft...si altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghitza cum sa fac un cs cum imi place mie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce programe trebuie pentru a face jocuri 3d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai termina in 5 ore

| micuraducu a răspuns:

Cu Gamemaker 8 e progam sa faci un joc sau flash player 9