| Inj3ct0r a întrebat:

Cum as putea raci temperatura procesorului?
Cand navighez pe internet ajunge la 39-42 de grade, dar cand ma joc ceva trece de 80 si se inchide PC ul. Pasta a fost schimbata

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca realziezi, dar este 3 noaptea si tu esti inca pe computer. Nici nu am mir de ce se supraincalzesc toate.
Stii ca lipsa somnului de noapte, duce la probleme psihice si neurologice grave?

| Inj3ct0r explică (pentru Violleta2022):

Nu imi fac griji, cred ca nu duc lipsa somnului, de obicei ma pun sa dorm pe la 5 dimineata si ma trezesc pe la 15-16. : )))

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inj3ct0r):

De fapt, eu cred ca ar trebui sa-ti faci griji mari si serioase, din cauza lisei somnului de noapte!
Neurologii deja targ semnal de alarma din aceasta cauza.
Hormonii vitali creierului, serotonina si melatonina se produc NUMAI cand dromim si numai inter oele 10 si 2 noaptea.
Pierzand noptile, in timp, apar urmatorele probleme:
- lipsa puterii de a te concentra
- nervozitate si irascibilitate
- nu mai poti memora ca inainte
- dureri usoare de cap si oboseala
- despresie
- anxietate
- atacuri de panica
- paranoia
- schiztofrenie
Schimbatul noptii in zi si vice versa, duce in timp la probleme grave neurologice deoaece iti privezi corpul de producerea a doi hormoni vitali, bunei functionari a creierului!

| Inj3ct0r explică (pentru Violleta2022):

Problema e ca nu pot sa dorm... am incercat si somnifere dar degeaba

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inj3ct0r):

Nu poti sa dormii noaptea, pentru ca dormi ziua, aste este foarte logic si evident.
Sacrificandu-ti somnul de zi, vei pica mort de oboseala noaptea si vei dormii.
Pune-te in pat la 10 cel mai tarziu si sub nici o forma nu te dai jos din pat, chinuindu-te cateva ore sa adormi. Fa exercitii, respirand adanc si imagineaza-ti numai lucrui/intamplari reale, frumoase si linistitoare, pentru ca functioenaza.
Nu ai voie sa pastrezi in camera unde dormi, telefon si laptop sau computer aprins, pentru ca te distrag de la somn si te tenteaza sa le deschizi.
Gandeste-te bine ce vrei sa faci cu viata ta, pentru ca lipsa somnului de noapte, chiar duce la probleme grave de sanatate, pe care le vei regreta curand.
Nu uita: NU mai dormii ziua!
Trage de tine sa stai treaz, ca sa poti schimba ciclul de somn si sa adormi noaptea. Chiar ar trebui sa fii ingrijorat!

| Celcestietot a răspuns:

Bănuiesc că ai laptop la fel că și mine, de se răcește așa de tare. Păi nu prea știu ce să zic sincer, nici mie nu mi se răcește exagerat și e din cred că 2013. Poți încerca să îl ți la geam că este mai răcoare in această perioada sau să cum peri o cutie fligorifică și să pui laptopul pe ea, bineînțeles cutia să fie rece. Am vorbit serios. Multă baftă!

| Algo098 a răspuns:

Daca e desktop, ar merge adaugate ventilatoare suplimentare la carcasa si poate in plus ar trebui schimbat coolerul procesorului cu unul mai puternic.
Presupun totusi ca e laptop si atunci daca a fost curatat si pasta schimbata, nu ramane decat sa pui sub laptop un cooler de genul http://www.emag.ro/......DLJW3YBBM/
si poate ca mai scade temperatura cu cateva grade cat sa nu se inchida pc-ul.

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

Schimba pasta termoconductoare, sterge-o pe cea veche si pune alta ( de preferat sa fie de calitate) si dupa streseaza-l putin cu un joc sau cv 30 min iar dupa uita-te la temperatura, normal in full load ar trebui sa stea in maxim 70 de grade

| Phizicistul a răspuns:

Salut, daca faci overclock, NU o mai fa.
Daca nu, verifica PC-ul sa nu aiba ventilatoare stricate sau prea mult praf adunat la un loc. Cel mai bine e sa cureti calculatorul cu aer comprimat. Poti sa folosesti si aspiratorul insa nu iti recomand!
Bafta!