| RosebadRazvan a întrebat:

Cum as putea sa-mi fac un site,m-ar interesa pasii, site gratis, dau funda cine imi poate explica concret

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa-ti cumperi un domeniu, dupa care sa cauti o firma de hosting cu un pret convenabil care sa-ti hosteze site-ul pe un server. Asta daca vrei sa faci ceva cat de cat profi si fara multe batai de cap. Daca vrei moca, atunci cauti un hosting gratuit care iti da si adresa pentru domeniu. Cam asta e inceputul, dupa care trebuie sa stii ce vrei sa faci: un forum, un blog, o pagina de prezentare, un magazin virtual, etc. Astea toate sunt niste platforme fiecare cu specificul ei. Asa ca ia si citeste ca este mult de munca si de studiat.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Este o tema de discutie foarte complexa care necesita foarte multe aspecte tehnice. Cel mai bine cauti pe Google si iti faci o selectie a ceea ce ti se pare important de retinut, dupa care le pui cap la cap si vezi ce ai de facut in continuare.

| RosebadRazvan explică (pentru K0sti):

Totusi,mi-ar trebui un program, ceva, poti fi mai explicit?

| K0sti a răspuns (pentru RosebadRazvan):

Pai in primul rand trebuie sa-ti cumperi un domeniu, dupa care sa cauti o firma de hosting cu un pret convenabil care sa-ti hosteze site-ul pe un server. Asta daca vrei sa faci ceva cat de cat profi si fara multe batai de cap. Daca vrei moca, atunci cauti un hosting gratuit care iti da si adresa pentru domeniu. Cam asta e inceputul, dupa care trebuie sa stii ce vrei sa faci: un forum, un blog, o pagina de prezentare, un magazin virtual, etc. Astea toate sunt niste platforme fiecare cu specificul ei. Asa ca ia si citeste ca este mult de munca si de studiat.

| floweray a răspuns:

Poti incerca www.ucoz.ro. Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana si adresa de tip nume.ucoz.ro!

uCoz ofera tuturor celor inregistraţi, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneşte de la 400 MB si creste constant), peste 250 de teme gratuite şi multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Iar aici ai un tutorial care iti explica cum: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

Mult succes!