| Paula a întrebat:

Cum credeti [ voi ] ca s-a format lumea?

Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

Big bang

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dumnezeu stie!?

assiris
| assiris a răspuns:

Exista doua teorii care concureaza in aceasta disputa: Creationismul si Evolutionismul. Fiecare se lupta sa arate lumii ca detine adevarul suprem. Am studiat mai multe documente in acest sens si deocamdata pana nu va apare o certitudine de o parte sau de alta, ramân credincios teoriei Creatiniste pentru ca imi aduce mai multe argumente. Este parerea mea si nu doresc sa intru in vreo disputa cu nimeni pe aceasta tema.

cristian
| cristian a răspuns:

Nici un pamantean nu cunoaste inca.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Eu cred ca lumea s-a format asa cum scrie in biblie... dc near mintii religia?happyhappyhappyhappyeu mas intreba CUM A APARUT DUMNEZEU? ei bine multi vor spune ca Dumnezeu este din totdeauna...hmmmmmmmm...ok dar nu toate au un inceput? as vrea sa postez intrebare asta insa stiu ca multi vor lua la misto intrebareawinking

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu stiu, poate sa fie un Mare BANG... si dintr-un haos s-a nascut lumea. Poate ca a fost forta puternica care a provocat aceasta miscare... Nu a fost nimeni la inceputuri. Religia spune o poveste iar oamenii de stiinta alta. Oamenii de stiinta dau si ceva argumente pe care Biblia sau alte scrieri religioase nu le pot oferi.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Conform cu miturile creatiei, restinii zic totul a pornit de la Adam si Eva acum 6mii de ani (dupa interpretarea literara a bibliei)
In traditia indian hindusa, lumea a fost creata de catre zeii Brahma, Vishnu si Shiva.
In traditia egipteana zeul Atum a creat lumea.
Mai sunt si alte zeci de mituri ale creatiei:
http://en.wikipedia.org/wiki/Creation_myth

Conform cu realitatea stiintifica, viata pe pamant a aparut prin fenomenul numit abiogeneza acum peste 4 miliarde de ani. Apoi vietatile au evoluat de-a lungul timpului ajungandu-se la formele de viata din zilele noastre (inclusiv noi - homo sapiens sapiens)
http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

| Daniel TM a răspuns:

Eu cred ca lumea a fost creata de Dumnezeu, dupa cum scrie in Biblie.

| sabina a răspuns:

Asa de'odata oh go on

Răspuns utilizator avertizat
| Elly4all a răspuns:

Intr-un cuvant DUMNEZEU iar in mai multe DUMNEZEU a creat lumea!(punctul meu de vedere)

| onofrei89 a răspuns:

Asta cu big bangu e ce-a mai proasta teorie posibilalaughing)

| gabrielutzu a răspuns:

Asa cum scrie in Sfanta Scriptura.

| afrodita17 a răspuns:

Mai intai printr-un joc de strategie, dupa care... a intervenit un virus nebunatic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea spirituala sau cea fizica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa, dintr-o data, apoi incetul cu incetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la niste bacterii care au evoluat am citi undeva cred ca asa sau BIG BANG...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin bigbang, pentru că orice teorie în secolul nostru trebuie să fie bazată pe ceva 60 la suta sigur

| andreymoise a răspuns:

Brusc

| penton a răspuns:

Barbatii (de pe Marte) au vorbit cu femeile (de pe Venus) si s-au intalnit pe Pamant?! …intai mai incet si pe urma din ce in ce mai repede big grin