| Iulia_Oancea_1974 a întrebat:

Cum fac o animatie... Adica. sa am personaje...CARE SA LE FAC SA SE MISTE! in romana..desene animate cum fac?;(

1 răspuns:
| DryIce a răspuns:

2d se fac cu afterefects si alte programe. 3d se fac cu Maya mai nou. Sunt si desene 3d nu numai 2d desi predomina 2d. La 2d desenezi un obiect si ai puncte de cate tragi si la fiecare frame se schimba si se inregistreaza, asa scoti secunde de filmare si animatie. 24 frame/cadre pe secunda e minimul. Vezi tutoriale. Iar la 3d e mai complex, prima data se modeleaza 3d dupa care tot ceva de genu asta e si acolo.