| Bandit06 a întrebat:

Cum imi dau seama daca placa video este scurt-circuitata? Se poate face scurtcircuit la placa video din senin?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 nu merge nimic
2 poate iese și fum
3 auzi zgomote ciudate dinspre sursă
4 la bootare ai ecran negru și unitatea scoate sunete disperate

| Bandit06 explică (pentru sierra1):

Cand apas pe buton sa porneasca coolerele placii au o tendinta foarte mica sa se invarta dar nu, beculetele de la alimentarea placii video se aprind dar pc-ul tot nu porneste

| sierra1 a răspuns (pentru Bandit06):

Eu ziceam:
1 nu merge nimic
2 poate iese și fum

Nu mai forța că arzi sursa și placa de bază

| Bandit06 explică (pentru sierra1):

Dar e posibil sa se arda placa video fara sa ii fac nimic?! adica asa spontan, si daca se ardea se mai aprindeau beculetele cele 2 de alimentare?

| sierra1 a răspuns (pentru Bandit06):

Lasă-l pornit și vezi ce iese

| Bandit06 explică (pentru sierra1):

Nu am cum sa-l las pornit daca nu porneste laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru Bandit06):

Hotărăște-te, uite aici ce zici: and apas pe buton sa porneasca coolerele placii au o tendinta foarte mica sa se invarta dar nu, beculetele de la alimentarea placii video se aprind

| Bandit06 explică (pentru sierra1):

Am omis sa mentionez ca doar coolerele vor sa porneasca dar nu pornesc iar sistemul nici atat

| sierra1 a răspuns (pentru Bandit06):

Bro, noi nu ne înțelegem. Eu ziceam :
- Nu mai forța că arzi sursa și placa de bază
- tu nu, că : Nu am cum sa-l las pornit daca nu porneste (și mai și rânjești)
- apoi zici : beculetele de la alimentarea placii video se aprind

Adică pornește da' nu pornește. Dacă nu crezi ce zic, repet: lasă-l pornit (apăsind power se zice că l-ai pornit, nu?) și vezi în cât timp ia foc. Să-mi zici și mie

| Bandit06 explică (pentru sierra1):

Deci, daca apesi o singura data butonul nu inseamna ca il lasi pornit, beculetele placii video sunt aprinse indiferent daca pc-ul este pornit sau nu, alea semnaleaza daca placa video e alimentata, eu am intrebat daca e posibil sa fie arsa tinand cont ca placa video se alimenteaza inca si se aprind becurile.

| sierra1 a răspuns (pentru Bandit06):

Cum am mai zis: Lasă-l pornit și vezi ce iese

| Arthiom a răspuns (pentru Bandit06):

Deconecteaza toate cablurile sursei de alimentare de la pc si incearca sa o pornesti bagand o sarma sau cablu dezizolat cu un capat in cablul verde de la mufa mare (cea care se baga in placa de baza) si celalalt capat il bagi in orice cablu negru de la sursa.

Daca faci asta si ventilatorul sursei porneste si nu se opreste, adica porneste normal, inseamna ca de vina e ori placa de baza, ori placa video (cel mai probabil), rar se intampla sa fie de vina si hardul sau unitatea optica, repet asta se intampla rar.

Deci daca sursa porneste asa, inseamna ca problema e in pc cel mai probabil la placa video sau la placa de baza.
Daca in schimb sursa nu porneste, adica la fel ventilatorul se invarte putin si se opreste, sau nu se invarte deloc si auzi un sunet ca un tiuit intermitent din ea, problema e in sursa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca torni apa in ea da.
Iti merge PC-ul? Atunci nu e. Daca facea scurt lua foc sau se intrerupea curentul.

| benny000201 a răspuns:

Te duci in task mangaer iar daca iti spune cpu peste 80% e groasa treaba si trebuie;' sa-l duci la reparat