| TiggerO a întrebat:

Ce inseamna scurt sau scurtcircuit in electronica?

8 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

"A face scurt" sau "a face masa" este acelasi lucru si se intampla cand se uneste plusul cu minusul.
Ex: la bateria de la masina ai doua borne + si -, daca le unesti intre ele face scurt (masa intre cele 2 borne)
Ai mai pus odata intreabarea.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

1. Legătură electrică între două puncte ale unei rețele sau instalații, având o rezistență foarte mică. – Scurt + circuit (după fr. court-circuit).

| TiggerO explică (pentru TechnologyWebBrowsing):

De ce se intrerupe trecerea curentului electric in cazul unie asemena legaturi?

| 141414 a răspuns:

Se formeaza un scurtcircuit atunci cand o portiune de circuit nu mai este alimentata cu curent electric, acesta fiind deviat pe o alta cale spre un alt punct al circuitului.

| TiggerO explică (pentru 141414):

Scurt este atunci cand se face o legatura electrica intre doua puncte cu rezistenta foarte mica. De ce se intrerupe trecerea curentului electric?

| LsD a răspuns:

SCURTCIRCUIT
1. Legătură electrică între două puncte ale unei rețele sau instalații, având o rezistență foarte mică.
2. Fenomen fizic care constă în întreruperea accidentală a curentului electric într-o rețea sau o instalație prin stabilirea unui scurtcircuit
Scurt + circuit!

| TiggerO explică (pentru LsD):

De ce se intrerupe trecerea curentului electric in cazul scurtului?

| LsD a răspuns (pentru TiggerO):

Practic, e ca si cum ai incerca sa folosesti un telefon mobil caruia ii lipseste vreo piesa (nu tastatura, carcasa sau altele asemanatoare, ceva de pe placa)nu ar functiona, asa si un cablu care este accidental intrerupt nu are cum sa mai treaca curent prin el. Nu stiu daca ai inteles ce vreau sa spun, dar totusi sper ca da.