| Petrovic a întrebat:

Cum ma pot conecta la o retea WiFi de pe Windows XP? Nu am mai folosit de mai mult timp XP si nu mai stiu.
Am incercat, dar nu am reusit. Aveam de ales intre Dial up Cosmote, Wireless Internet si inca cateva (total 5). Am incercat si prin cablu, dar tot nu puteam incarca o pagina.
Va rog, ajutati-ma!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La win XP, cand ai mai multe feluri de retele instalate, unul trebuie sa fie prioritar (implicit).
Acest lucru se poate vedea la Device Manager - Network Connections.

Daca ai incercat si prin cablu si prin wi-fi, atunci presupun ca folosesti si un router wi-fi, care trebuie configurat corespunzator:
- intrarea (wan) trebuie configurat sa corespunda cerintelor de conectare al furnizorului de internet: nume, parola sau Mac, etc
- iesirile (Lan) trebuie sa fie configurate pentru acordare IP automat iesirilor
- iesirea wireless (wlan) se seteaza pe codare wpa sau wpa2 (protejat), se da un nume de identificare (prin care sa-ti poti recunoaste care este al tau) si o parola de acces

La calculator trebuie sa ai (recomandat chiar de la instalarea windowsului) o retea cu configurarea de detectare automata IP. Daca nu ai, se poate crea ulterior prin "vrajitor", alegand conexiune de modem la internet, cu identificare IP automat. Aceasta conexiune va functiona atunci cand nu ai conexiune prin alta retea configurata (inclusiv nici prin wi-fi).

Pentru wi-fi trebuie sa ai instalat driverul dat de producatorul placii de retea wi-fi (la laptopuri, este dat pe pagina producatorului laptopului).

Cand totul este configurat ok (cum am aratat mai sus), conexiunea prin cablu trebuie sa se faca automat (daca alta retea nu este desemnata prioritara), iar in Taskbar apare iconita pentru wifi. Dand dublu click pe aceasta iconita (sau click dreapta - vizualizare retele) apare pe ecran lista semnalelor wifi din apropiere, printre care va fi si al routerului configurat de tine (numele pe care ai dat), probabil cu nivelul cel mai mare de semnal. Se da (dublu) click pe reteaua dorita - Connect, dupa care se introduce parola pe care l-ai inscris in router, la wlan. Daca parolele coincid, conectarea wi-fi se realizeaza dupa cateva secunde de dialog intre cele doua aparate si verificarea parolei.

Daca e prea complicat, cheama unul priceput sa te ajute, eventual chiar pe cei de la furnizorul de internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te poti conecta la o retea wifi doar daca ai parola de la ea, sau este nesecurizata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

@RobertN
Crezi ca nu ii vorba de roteru lui? Cum crezi c-a tras cablu de la vecinu? tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta nu este vorba de routerul lui!
Citeste de 2x intrebarea lui, spune ca, gaseste mai multe wifi-uri, pai? Nu are parola inseamna de la niciunul.
Iar pe cablu, daca chiar spune ca a introdus o mufa de rj45, ar trebui sa functioneze impecabil, inseamna ca ori nu are driverul placii de retea instalat, ori este arsa, ori sa se duca la un service de pc sau sa ii cheme pe tehnicienii de la isp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Aveam de ales intre Dial up Cosmote, Wireless Internet si inca cateva (total 5). "
La asta te referi? Nu cred ca acestea sunt nume de Wi-fi, ci cand a incercat sa faca setarile pentru internet. Anyway doar TGPetrica ne poate lamuri.
Totusi RobertN cum explici asta? "Am incercat si prin cablu, dar tot nu puteam incarca o pagina."
Repet "crezi c-a tras cablu de la vecinu?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fix la aia ma refeream, dar nu am citit corect, am observat ceva de genul "cosmote si wireless nu-s cum", what ever...
Am dat explicare cu cablul ce si cum mai multe detalii nu ii pot oferi pentru ca nu stiu despre ce este vorba in legatura cu placa de retea, cu setarile pppoe, sa faca o conexiune, sa dea mai multe detalii si este perfect.
P.S: referitor la cablu de la vecinu, nu ca ar fi fost primul sau ultimul pe TPU de la care aud asta big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Uite aici un tutorial
https://www.youtube.com/watch?v=AwzYwz7aGho
Bafta!

| iulianche a răspuns:

Trebuie sa ai driverele instalate de Wi-Fi și după aia pornești Wi-Fi poți sa instalezi Driverele cu ajutorul lui
Driver Booster 4 e gratis.