| cozmalau a întrebat:

Cum pot afla puterea unui tranzistor cu ajutorul unui multimetru? Rog sa raspunda doar cei cu cunostinte in acest domeniu.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În afară de ce a spus horia, poţi face acest lucru doar dacă este funcţional într-un montaj.

| horia2012 a răspuns:

Nu poti. Puterea e un produs dintre tensiune si curent. Cu un multimetru nu poti masura decat daca este bun sau nu tranzistorul respectiv. Singurul parametru pe care poti sa-l afli, daca
multimetrul are tranzistormetru este
factorul de amplificare b (beta).
-Daca vrei sa afli puterea, te uiti intr-un catalog.

Răspuns utilizator avertizat