| Grindei_Eduard_2000 a întrebat:

Cum pot conecta telefonul/laptop-ul la TV? La meniu nu imi scrie nimic si habar n-am, dar fara cablu HDMI pentru ca n-am

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Pentru conectare video ai urmatoarele posibilitati :

- DVI
- DisplayPort
- RCA ( ma indoiesc ca ai asa ceva la laptop )
- Mini Din 6 ( Svideo ) ( idem )
- VGA ( cel mai folosit pentru monitoare )
- HDMI ( recomandat, mult mai bun decat VGA )
- RJ45 ( irelevant pentru problema ta )

Eu iti recomand totusi HDMI, un cablu costa doar 20 de lei, e simplu de implementat si isi face traba mult mai bine decat orice alta metoda.

| Grindei_Eduard_2000 explică (pentru PainTech):

Merci,dar din telefon in tv nu am ce pune sa inteleg? adica eu voiam sa ma uit la seriale pe un ecran mai mare, iar telefonul nu gaseste tv-ul fiindca nu stiu sa il conectez la internet sau ceva, nu scrie la meniu si gen cica ii smart tv

| PainTech a răspuns (pentru Grindei_Eduard_2000):

Spune-mi te rog modelul televizorului si al telefonului. Trebuie sa gasim noi o solutie.

| Grindei_Eduard_2000 explică (pentru PainTech):

Telefonul e Samsung j5 2017 iar tv ul 32DM3500

| Grindei_Eduard_2000 explică (pentru PainTech):

Nu vrei sa vorbim pe Facebook? E mai easy decât aici si mersi, ești de treaba. Zi-mi numele si poza de profil dacă e

| PainTech a răspuns (pentru Grindei_Eduard_2000):

Exista adaptoare micro USB HDMI (+ USB ). Sunt ceva mai scumpe.
Manualul e sarac si nu cred ca poti conecta wifi TV-ul cu Smartphone-ul in mod direct

| Grindei_Eduard_2000 explică (pentru PainTech):

O să-mi iau hdmi si pun laptop ul cu tv ul, gen voiam de pe telefon fiindca merge cv mai bine net ul pe el, multumesc

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cablu vga iesire din laptop - port vga din tv. Sunetul îl duci separat

| Grindei_Eduard_2000 explică (pentru sierra1):

Cu usb nu merge? gen din telefon in tv
ma gandeam sa incerc dar poate fac vreo prostie

| PainTech a răspuns (pentru Grindei_Eduard_2000):

Depinde de TV. USB transmite data, nu video. Tine de televizor daca stie sa interpreteze.
Te-as sfatui sa nu folosesti plasma ca monitor pentru imagini statice, e posibil sa iti ramana un Burn-In dupa ceva timp.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai la tv chestii gen DLNA, WiDi, Miracast.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

La telefon cablu de date la laptop hdmi