| Toma_Onisim_1999 a întrebat:

Cum pot flash-ui telefonul si ce inseamna mai exact a flash-ui un telefon cu android?

3 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Pentru a flash-ui un custom rom android ai nevoie de optiunea super su(super utilizator android) care se face prin root.
Flash custom rom inseamna schimbarea versiunii androidului. Inainte de a face asa ceva, documenteaza-te bine.

| Toma_Onisim_1999 explică (pentru MskDesign):

Am deja super su si am dispozitivul root-at... mai incolo nu stiu ce sa fac... ma poate ajuta cineva?

| roby2401 a răspuns:

Pai depinde ce tel ai... Cauta cwm recovery for...(ce tel ai tu) si descarc-o vei avea un fisier.img il instalezi cu flashly de pe google si ai recovery care flashuieste dar sa stii ca nu toate telefoanele au cwm si instlezi doar daca ai citit pe site bine ca e pentru telu tau. Bun dupa ce ai instalat cu flashly te intreaba daca vrei sa intri in recovery dar mai intai iti iei un rom pentru tel deci cauti pe net roma for... De preferabil official asa esti in recoveri dai wipe data apoi insall zip to sd card ai choose zip si dai yes si se instaleaza dupa care ai reboot da la fel romul vaerge daca e facut pentru telu tau daca nu ori iti da instal aborded ori nu se mai deschide telu dupa ce ai reboot deci mai documenteaza-te si fa-ti un backup la sistemul actual