| oceanoflove a întrebat:

Cum pot schimba culoarea fontului in Adobe? Am dat pe editare- accesibilitate si am modificat culoarea textului, dar la imprimanta nu-mi scoate culoarea pe care i-am cerut-o.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Culoarea textului si culoarea de fundal se definesc separat
2. Pe ecran si pe hartia imprimata se vad diferit culorile. Pentru a se vedea apropiate, trebuie calibrata paleta de culori al placi video respectiv cu ceea al imprimantei,
3. Pentru a avea culorile apropiate pe ecran si pe hartie, se folosesc imprimante cu rezolutie de culoare cat mai bune si cerneala si hartie de calitate (foto), dar care sunt si costisitoare.

Din aceste motive, eu duc pozele la tiparit la laborator foto dotat cu asemenea imprimanta, bine calibrata, iar calitatea este net superioara fata de cele tiparite acasa. Iar costul este mult mai redus, calculat pe bucata.

| danbnz a răspuns:

E o treaba de color management, trebuie sa lasi Photoshop sa managerieze culorile pentru print nu imprimanta:
https://helpx.adobe.com/......shop1.html

| Violleta2022 a răspuns:

Pai nu-i de vina Adobe, ci imprimanta aia, care-i de proasta calitate si nu poate sa faca amestecurile necesare de culori, ca un printer de calitate inalta.