Cum poti sa iti editezi singur filmuletele?

Indiferent daca preferati filmele de la Hollywood sau pe cele independente, cu Movie Maker puteti fi pe cont propriu regizor. Cu ceva setari si efecte, puteti sa deveniti celebri.

Am fost usor dezamagiti cand am constatat ca Windows 7 nu vine nativ cu Movie Maker.

Apoi am descoperit Windows Live Essentials si totul a revenit la normal. Asa cum este si firesc, Movie Maker a suferit foarte multe transformari. A trecut de la un simplu programel in care puteai sa lipesti 2-3 cadre la ceva mult mai complex.

Ideea de baza s-a pastrat, dar Microsoft a cautat sa includa in acest editor video cam toate instrumentele pe care le-ar dori majoritatea userilor. Nu-ti imagina ca poti face montaje profesionale. Dar pentru un user obisnuit cred ca este o unealta practica si eficienta. Acum sunt mult mai multe efecte de tranzitie, mai multe efecte vizuale, animatii si optiuni pentru a realiza un filmulet asa cum ti-l doresti.

Daca nu vrei sa-ti bati prea mult capul, Movie Maker iti ofera optiunea AutoFilm (AutoMovie). Introduci cadrele video si imaginile dorite in aplicatie, selectezi optiunea auto (ai 7 formate la dispozitie), setezi efectele vizuale dorite, setezi cadrele text in functie de optiunile alese si cam asta e toata munca. Ii dai sa randeze mixajul si in cateva minute ai un filmulet gata de sharuit. Recomandam aceasta optiune in conditiile in care aveti cadre bine filmate si nu necesita prea multa procesare.

Daca doresti ceva mai multa “actiune”, atunci cauta sa te bucuri de toate setarile si optiunile intalnite in Movie Maker. Acum poti alege din peste 25 de efecte vizuale, peste 70 de animatii pentru tranzitii si peste 30 panorame si zoom. Poti sa realizezi filmuletul in format 16:9 sau 4:3.

Windows Live Movie Maker accepta acum si formatele video M4V, WTV, MOV, AVCHD, MPEG-4, MT2, 3GP pe langa cele traditionale. Suporta chiar si fisiere RAW.

Dupa ce realizati filmuletul dorit, puteti sa-l sharuiti cu prietenii, sa-l urcati direct pe Youtube, SkyDrive si chiar sa-l trimiteti prin email. Aveti mai multe optiuni de salvare, in functie de mediul in care doriti sa-l utilizati. Spre exemplu, pentru Youtube puteti sa-l faceti la calitate HD sau Full HD. Se salveaza automat in format WMV, ceea ce-l face foarte usor de urmarit pe un PC cu Windows, XBOX 360, dar nu si pentru Apple.

Ca o concluzie, putem spune ca Windows Live Movie Maker este editorul video perfect pentru cei ce doresc sa jongleze cu propriile materiale multimedia. Cu ceva setari si efecte, puteti sa acordati un nou sens imaginilor inregistrate chiar de voi. Nu este ceva profesional, dar trebuie sa tineti cont ca este un serviciu gratuit. In functie de sistemul vostru de calcul, randarea filmuletelor poate dura de la cateva secunde pana la cateva minute. Totul depinde si de complexitatea materialului procesat. Plus ca le puteti sharui rapid pe diferite medii de comunicare sau chiar sa salvati pe DVD.

Voi ce editor video folositi?

Laptopnews.ro

24 răspunsuri:
| ICEbalI a răspuns:

Simplu: Adobe premiere pro...dc? pentru. ca este cel mai bun tongue happy

| NagatoTenseiHD a răspuns:

EasyWorship 2007 1.4

| TrooololololololoJR a răspuns:

Sony vegas, final cut pro, Adobe after effects

| EmanuelEmiManu a răspuns:

Camtasia Studio 8, VideoPAD Free Version

| laptopnews explică:

Va multumim pentru raspunsuri! Ati incercat si Windows Live Movie Maker?

| alexcze2002 a răspuns:

Salut... poti folosi windows movie maker il ai de la windows nu trebuie sa il mai downloadezi de pe nu stiu ce siteuri... e destul de utilwinking

| Khristiana a răspuns:

Sony vegas, final cut pro, Adobe after effects

| Mandy693 a răspuns:

Adobe after efects dohhh

| Userses a răspuns (pentru alexcze2002):

Si despre ce se vorbea in articol? De ce ii recomanzi ceva ce ne recomanda deja tuturor? In plus, Windows 7 nu vine cu Windows Movie Maker la pachet. Trebuie downloadat din pachetul Windows (Live) Essentials.

| Dariusuu a răspuns:

Dupa parerea mea Sony Vegas e cel mai bun.
Il recomand!

| laptopnews explică (pentru alexcze2002):

Multumim! Da, il folosim deja! happy

| laptopnews explică (pentru Userses):

Da, am mentionat si noi acest lucru! happy Multumim!

| laptopnews explică (pentru Dariusuu):

Multumim pentru raspuns! happy

| DCatalin a răspuns:

Windows movie maker & Sony vegas

| Marie_Roze_1990 a răspuns:

Windows Movie Macker

| decesuntaici a răspuns:

Eu folosesc Sony Vegas Pro 10.

| StiXxX a răspuns:

Eu sincer folosesc Sony vegas pro 10, mi se pare cel mai performant din punct de vedere al efectelor, poti face ce doresti, succes!

| ionland a răspuns:

Adobe after effect este mult mai perfomant si are mult mai multe prostii fata de alte programe

| introduaicinumele a răspuns:

Daca vrei ceva free, Windows Movie Maker pentru un watermark si un fade in/out, sau Lightworks pentru editari mai profesionale.
In rest se pot folosi convertoare video, foarte multe gratuite si bune. cu ele poti seta usor luminozitatea/constrastul/saturatia culorii la video si split, il convertiti intr-o gramada de formate cu o gramada de codecuri, encode pass, bitrate, framerate etc.

Iar daca vrei ceva profi, iti iei Sony Movie Studio, un fel de Vegas Pro, mult mai ieftin si mai home-use.

In rest, ok pentru incepatori acest articol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce idei bune, chiar ma gandeam sa fac o farsa unor site-uri cu continut XXX astfel incat sa le cenzurez tot materialul tongue

| laptopnews explică (pentru anonim_4396):

N-am prea inteles raspunsul tau, dar multumim! happy

| laptopnews explică (pentru introduaicinumele):

Multumim pentru raspuns!

| georgy7777 a răspuns:

Movie maker

| laptopnews explică (pentru georgy7777):

Multumim pentru raspuns! Esti multumit de el?