| Ionut58282856 a întrebat:

Cum scap de bazaitul acela cand inregistrez? Stiu ca o varianta ar fi interfata audio dar alte variante? Am incercat cu varianta de a schimba calitatea microfonului si toate cele si aia cu audiocity dar tot se aude bazait. Cu ce program pot sa scot bazaitul sau cum fac?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bazaitul este cauzat de amplificare mare si ecranarea slaba a cablului /amplificatorului microfonului.
Daca ai microfon electret, atunci problema este din cauza ecranarii slabe sau legatura necorespunzatoare la masa a ecranajului.

| Ionut58282856 explică (pentru Bula):

Ce inseamna ecranare? La inceput aveam tot volumul la maxim si cand am facut primul test nu bazaia

| Bula a răspuns (pentru Ionut58282856):

Ecranarea este un sistem metalic care impiedica intrarea parazitilor electromagnetici in circuitul electric.

| Ionut58282856 explică (pentru Bula):

Pe romaneste?

| Bula a răspuns (pentru Ionut58282856):

E complicat.
Trebuie sa inveti fizica si electronica de radiofrecventa.

Apeleaza la un electronist priceput, cu experienta.

| Ionut58282856 explică (pentru Bula):

Sti cumva cum pot sa o rezolv eu fara sa se auda prea incet?

| Bula a răspuns (pentru Ionut58282856):

Daca nu te pricepi, va fi greu.

Ce poti face tu este sa duci la un electronist aparatura, care va sti ce sa faca cu ecranarile.
Va trebui sa aiba experienta in electronica de audiofrecventa.
Nu este problema usor de rezolvat.

| Ionut58282856 explică (pentru Bula):

Am gasit niste editari in audacity laughing))) a disparut, adica se aude foarte putin iar pe instrumental nu se observa

| Bula a răspuns (pentru Ionut58282856):

Acele efecte doar iti atenueaza sunetele slabe, modificand raportul semnal /zgomot si impunand un prag de "squelch" (sub care nu se aud sunetele slabe.
Din pacate, cu asemenea efect se diminueaza foarte mult calitatea inregistrarii.
Rezolvarea este ecranarea, care atenueaza /elimina parazitii intrati in sistem, iar sunetele vor avea calitate mult mai buna, curata.