| CristiB93 a întrebat:

Cum se reinsaleaza un windows si ce se intampla cu calculatorul daca fac asta? pentru ca nu imi mai merge google chrom si am auzit ca trebuie reinstalat windows ul, ce trebuie sa fac?

12 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Nu te mai lua după toată lumea, că ajungi să-ţi ştergi tot din computer şi atunci stai şi plângi... Google Chrome este doar un program, care dacă nu mai merge, trebuie reinstalat doar el, nu tot windows-ul... Intri la Computerul meu (My computer), Add or remove programs (Adăugare sau eliminare programe), cauţi Google Chrome, apeşi odată pe el, apoi în dreapta apeşi lui Elimină (Remove), apoi Ok. Dai un restart la computer, apoi downloadezi Goggle Chrome, dacă se poate ultima versiune, o instalezi, dai din nou un restart şi gata.

| CristiB93 explică (pentru angel74dm):

L am dezinstalat de cateva ori, dar tot nu merge.

| K0sti a răspuns (pentru CristiB93):

Degeaba il dezinstalezi din add & remove, pentru ca anumite fisiere raman rezidente in registrii si cand il reinstalezi pleaca cu aceleasi erori. Il dezinstalezi cu Smarty Uninstaller care stie sa curete si registrii. Cauta-l, instaleaza-l, instaleaza si Chrome la loc, chiar daca nu merge si dai o dezinstalare cu acel program. Daca nici asa nu merge, de abia atunci te apuci de windows.

| angel74dm a răspuns:

Încearcă să-l instalezi pe ăsta: https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/?hl=en
Cică ar fi mai stabil decât celelalte...

| Λndrei a răspuns:

PC-ul nu pateste nimic si poti sa salvezi datele de pe el nu cum scrie pe undeva mai sus ca se sterge tot.Treaba asta se realizeaza daca ai cel putin 2 partitii. Logica e simpla, muti de pe partitia cu Windows tot ce vrei pe cealalta,(la instalare Windows-ul o sa-ti ceara o partitie pe care sa se instaleze iar cealalta va ramane intacta, cea pe care ai salvat tu tot).
Windows 7 se instaleaza cel mai simplu...
Cred ca stiu din cap ce trebuie facut la instalare, am instalat la sisteme de operare de mi-au sarit capacele.
Windows 7:
Bagi DVD-ul in PC,(daca ai in BIOS selectat sa booteze de pe CD/DVD atunci te sfatuiesc sa citesti mai departe, daca nu da pe google cum se face cu CD/DVD sa fie 1st boot), apesi orice cand iti zice ca asteapta un raspuns de la tastatura si astepti.Se incarca si iti apare o fereastra cu Install Windows->Dai click pe Instal Windows apoi te pune sa alegi intre Custom si Upgrade, tu dai pe custom.O sa-ti apara o lista cu partitii si dai,(un singur click) pe aia pe care vrei sa se instaleze.O sa-ti apara jos un mic meniu de unde selectezi Customize si apori se extinde si format.Dai next sau continue si astepti..restu e la mintea ganii.
XP e ceva mai dificil, o sa-ti dau un tutorial:
http://www.blackviper.com/......all-guide/
Aaaa...pai stai ca numai acum am citi mai bine intrebarea ta.
:))))))
Ma, dezinstaleaza Chrome cu un program special ce o sa-i stearga si registrele, salvari tot. Apoi reinstaleaza-l.Cine dra. reinstalea un OS pentru un browser...

| CristiB93 explică (pentru Λndrei):

Pai spune-mi cu ce program pentru ca am dezinstalat chrom de cateva ori si l-am instalat din nou, dar tot nu merge, cum trebuie dezinstalat.

| PяInCєSs a răspuns:

Pc-ul nu pateste nimic doar stergi tot ce e in el.
In legatura cu windows-ul, pentru inceput spune-mi daca ai Cd cu windows, daca da poti urma foarte usor niste pasi de pe youtube. Cauti windows 7 sau XP (depinde ce cd ai)cum sa il instalezi si pe o foaie scrii exact cum trebuie sa selectezi happy Daca nu ai CD, cumpara-ti unu sau fa--l tu butabil, scoti windowsul de pereferat cel 7 e mult mai usor si mai bun parerea mea, apoi cauti pe youtube cum sa faci un CD butabil cu windows, daca e ceva ce nu intelegi te pot ajuta, da-mi un mesaj cu id tau de mess si vorbim acolo daca e. Bafta, eu sper sa te descurci.

| CristiB93 explică (pentru PяInCєSs):

Nu am CD cu windows si am windows vista happy iar tot ce vreau est sa imi repar google chrom, crezi ca sti cum fara sa reinstalez windowsul?

| PяInCєSs a răspuns (pentru CristiB93):

Incearca sa reinstalezi Google Chrome, intra in control panel, gasesti in start, dai la add remove sau direct uninstal programs se deschide o alta fereastra si cauti pe acolo google chrome. Dai r-clik (celalat buton la mouse, daca ai laptop dai pe butonul din dreapta) apoi uninstal. Apoi reinstaleaza iar Chrome. Totusi sa stii ca e recomandat sa iti schimbi windows-ul, asa ca ai putea sa iti faci un CD sa il ai pentru tine, pentru ca la un moment dat nu iti va mai merge bine PC-ul bine. Sper ca te-am ajutat.

| Anonimul122 a răspuns:

Nu ma daca instalezi windowsul din nou nai nici o problema, dar cand reistalezi, windowsul din noi driverele se serstarteaza si, daca nai drivere asta-i problema, da nu-i va griji daca nu vrei sa reinstalezi windows din nou, intra in control panel si dai sistem restore sau in romana restaurare sistem, apropo uite windows all version in romana 32, 64 biti sp1 in romana http://techdows.com/......links.html iti urez o zi buna, Funda

| Emytza_Emy_1996 a răspuns:

Da trebuie intr-adevar reinstalat dar mai intai muta tot in D ca daca nu nu ti se salveaza