| JIJ a întrebat:

Cum setez calculatorul sa se stinga dupa 30 de minute?

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

"switch off" este setarea pe care o cauti.

| Flaviucu a răspuns:

Microsoft iti ofera deja "by default" toate utilitarele de care ai nevoie pentru a face ceea ce vrei tu.
in primul rand trebuie sa scrii intr-un fisier executabil (.bat) pe care il denumesti cum vrei tu si-l tii unde vrei tu, linia de comanda care iti stinge computerul. Aceasta este : "shutdown -s -f -t 1800" ceea ce se traduce ca peste 1800 secunde (-t) se stinge (-s) inchiziand fortat toate programele (-f).
Apoi trebuie sa faci ca acest fisier.bat sa se execute ca si sarcina programata.Te duci in Control Panel ->scheduled Task->add new task -> navighezi pana la fisierul cu extensia bat creat anterior -> selectezi cand vrei sa se execute (daily) -> si la ce ora -> apoi selectezi sub ce privilegii sa ruleze ( iti trebuie drepturi de administrator sa poti rula aplicatia "shutdown" si apoi OK

| VladGH a răspuns:

Deschizi " Run " si scrii acolo " -s -t 1800 " (comanda 1800 inseamna secunde pina la stingere)si faci OK apoi iti vine un mesaj ca calculatorul se va stinge peste 30 minute

| Paull18 a răspuns:

Microsoft iti ofera deja "by default" toate utilitarele de care ai nevoie pentru a face ceea ce vrei tu.
in primul rand trebuie sa scrii intr-un fisier executabil (.bat) pe care il denumesti cum vrei tu si-l tii unde vrei tu, linia de comanda care iti stinge computerul. Aceasta este : "shutdown -s -f -t 30" ceea ce se traduce ca peste 30 secunde (-t) se stinge (-s) inchiziand fortat toate programele (-f).
Apoi trebuie sa faci ca acest fisier.bat sa se execute ca si sarcina programata.Te duci in Control Panel ->scheduled Task->add new task -> navighezi pana la fisierul cu extensia bat creat anterior -> selectezi cand vrei sa se execute (daily) -> si la ce ora -> apoi selectezi sub ce privilegii sa ruleze ( iti trebuie drepturi de administrator sa poti rula aplicatia "shutdown" si apoi OK

PS: comanda de inchidere se anuleaza cu "shutdown -a". Daca nu te descurci cauta pe net programul "switch off"
bafta