| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am o adresă de email (ex. anișor@gmail.com)și trimit cuiva care are yahoo (ex. plângăciosu@yahoo.com)se va mai trimite emailul?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU.

Astfel de adrese nici nu se pot crea!
Ambele adrese de e-mail sunt gresite, fiindca numele contin (litere) diacritice!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Bine,dădeam exemplu, mersi de observație.Dar totuși

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Bula):

Aceste adrese de e-mail cu diacritice înlocuiesc realele adrese de e-mail și/sau era doar un exemplu de e-mail.
Dacă de exemplu adresele de e-mail ar fi ioan@gmail.com și vasile@yahoo.com n-ar putea? Eu, din câte știu, da! Folosesc gmail iar membrii familiei mele yahoo, am putut să le trimit e-mail-uri care le-au ajuns cu bine!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Și dacă erau cu diacritice? Înțelegeți la ce mă refer

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii nu par a înțelege, dar nu vreau să-i enervez zicând altceva

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ideea este că dacă fac o adresă de gmail (fără diactrice)și trimit la una yahoo, mesajul se primește

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Am încercat și eu, și da, mie-mi merge

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Intre adrese existente de e-mail se pot trimite mesaje, cu conditia respectarii criteriilor stabilite de ambele servere de e-mail, cum urmeaza:
- adresele sa fie corect scrise
- casuta de destinatie sa fie activa (sa nu fie suspendata de utilizator sau de administratorul serverului)
- totalul marimii fisierelor atasate sa nu depaseasca ceea admisa (de regula, putine servere admit atasament mai mare de 10Mb! )
- e-mail-ul trimis sa nu contina subiect nepermis (cuvinte sau atasamente suspecte antitero sau pedofilie, etc.)
- e-mail-ul sa nu contina "virusi" sau link-uri spre site-uri "virusate"
De regula, daca nu soseste mail-ul (din motivele de mai sus), atunci expeditorul primeste un e-mail de atentionare (Mailer Daemon) in care se explica motivul ne-livrarii.

Uneori nu apare e-mail-ul in Inbox-ul destinatarului, daca este considerat spam (va aparea in folderul Spam, deci trebuie verificat si acolo)!

| Bula a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Exemplele GRESITE sunt tot greseli, nefunctionale!
Calculatorul nu se va apuca sa "ghiceasca" unde ai gresit adresa. tongue

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Bine,am greșit, mersi de sfat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles, de pe orice mail poti trimite pe orice mail

| sierra1 a răspuns:

"trimit cuiva care... plângăciosu@yahoo.com)se va mai trimite emailul?"

NU! â, ă nu sunt acceptate aici

| Bizon95 a răspuns:

"cuiva care are yahoo (ex. plângăciosu@gmail.com)"
deci, are gmail sau yahoo?!?
sau si-a pus gmail pe yahoo (se poate dar e o tampenie)

iar daca, chiar are yahoo, atunci sa renunte! pentru ca, intr-adevar s-ar putea sa nu ajunga mail-ul, fiind vorba de yahoo care SUNT IMBECILI si au servicii foarte proaste de gen securitate atat de in paranoia ca mai bine nu primesti mail-uri si chiar... la un moment dat nu puteai trimite mail de la un cont yahoo gratis la un cont yahoo platit!

in plus, e o idee absolut INEPTA sa folosesti diacritice in numele contului de mail, in afara ca oricine nu e roman s-ar putea sa nu poata sa iti trimita mail (chiar daca face copy/paste si caracterul diacritic sa NU se copieze corect, ca sa nu mai vorbim ca e foarte probabil daca are mac sau linux, unde fonturile pur si simplu sa nu contina caractere romanesti ca nu se folosesc niciodata in tara lui)
treaba poate sa mearga chiar pana la nivelul ca sistemele de mail (MAI ALES YAHOO) sa dea kix din cauza asta, si inca cu mult brio!

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Hopa,am greșit

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Ok,deci,dacă am o adresă de gmail, și o trimit unei adrese de yahoo, se mai trimite mesajul?

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

99.9999999999999999% da
daca ai fi spus orice altceva in afara de yahoo as fi spus absolut 100%

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Ok,o să încerc

| cfrtobias a răspuns:

Tu cand trimiti pe yahoo trebuie sa pui plângăciosu@yahoo.com sau cum are tu ai pus gmail.com de 2 ori si pentru yahoo

| anonim_4396 explică (pentru cfrtobias):

Ăăă,ce?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da