| Saskesai a întrebat:

Daca imi cumpar o noua cartela de Orange sa zicem cu 5 euro pe ea, pot sa imi platesc un abonament la o aplicatie cu muzica sau imi trebuie abonament la Orange ca sa pot plati aplicatia cu muzica? nu stiu daca ati inteles ma rog

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Poti face "orice" in limita idee ca daca te pune sa trimiti sms la un numar sa platesti, sau sa utilizezi creditul de pe ea, se poate. Dar fi sigur ca doar introducand numarul de telefon, n-o sa iti ia direct creditul. cel mai sigur o sa mearga. La ce vrei sa cumperi abonament, ce aplicatie?

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Despre ce aplicatie este vorba mai exact? Poti efectua plati daca ai credit pe numar, catre numere scurte sau poti cumpara aplicatii/abonamente din PlayStore Itunes.

O seara buna,
Orange Helper

| Saskesai explică (pentru OrangeHelper):

Este vorba de Apple music sa-mi reinoiesc abonamentul, daca-mi cumpar o cartela noua Orange pot sa platesc imediat abonamentul, adica cartela are bani pe ea sau trebuie eu sa ii adaug pentru a putea plati?

| OrangeHelper a răspuns (pentru Saskesai):

Cartela vine in mod automat cu optiune, insa poti solicita creditul, daca trimiti SMS la numarul 321 cu textul CREDIT, in primele 24 de ore, fara sa fi consumat din resurse. Ulterior, daca poti achita serviciul prin cartela Orange, poti folosi creditul.

| ziftode a răspuns:

Nu stiu
dar aproape sigur la Vodafone, POTI
si, am inteles, vrei sa folosesti prepay pe post de sistem de plata pe internet, ei bine, din ce am auzit, Vodafone sigur are asa un sistem!

| Saskesai explică (pentru ziftode):

Pot sa platesc doar cu Orange din pacate... de asta am si intrebat expre de Orange, dar multumesc :*

| ziftode a răspuns (pentru Saskesai):

Reconsiderand raspunsul
Vodafone are un sistem de payment de tip banking, asemanator cu Paypal, safepay, etc.

DE PE ORICE cartela sau abonament poti sa platesti binemercic, NUMAI daca cel catre care platesti accepta plata prin SMS, atunci vei fi taxat in limita creditului

vestea buna e ca sunt destul de multi care accepta, insa nu stiu Apple music, si nu am auzit niciodata ca ar merge SAU NU prin SMS (nici ca nu ar accepta nu am auzit)

insa impresia mea despre Apple sunt cu un bat infipt pana sus unde soarele nu patrunde, considera ca nu merita sa se "injoseasca" cu metode "nesigure" de plata si mai ales "poti sa ai incredere in ei cu datele tale personale", ca sunt de incredere (pana le-a spart cineva iCloud-ul si asa avem o tona de poze cu celebritati dezbracate... PE BUNE )
pe scurt: Apple e detestabil