| Nuzicnume a întrebat:

Dau funda celui mai bun raspuns, urgent!
Mai trebuie să conectez ceva la unitatea pc sau la monitor pentru a porni unitatea? Unitatea nu a mai fost aprinsa de 2 ani și acum nu mai pornește ..placa de baza este arsa.

https://postimg.cc/gallery/3hrh3q6ai/9ffb14e4/

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O placa de bază arsă poate fi reparată în service. Sau cumpărată o alta nouă.

| DanielDanny a răspuns:

Daca ști că e arsa placa de baza, cum sa mai pornească? De la calculator la monitor e doar un cablu (ăla cu multi pini daca nu este hdmi) și unu de la monitor la priză! Când se arde placa de baza poate să ardă și alte componente, mai bine mergi la un service cu el. Daca vrei doar sa recuperezi ce era pe el, muta HDD-u in alt PC, dar ai grijă că sursa să suporte mai multe HDD-uri! Am pățit și eu dar nu s-a întâmplat nimic, doar că sursa era suprasolicitata și nu funcționa corect!

| Ak40 a răspuns (pentru DanielDanny):

Mie mi s-a ars placa de baza, dar restul componentelor erau intacte

| DanielDanny a răspuns (pentru Ak40):

Mergi la un service de calculatoare! Unde vinde și repară calculatoare second-hand hand, sigur are o placa de baza mai ieftina și buna sa o înlocuiești! Aveam un service aproape de mine, e in renovări abia aștept să se redeschidă! A fost foarte amabil cel care se ocupa de reparatii când am mers să rezolv cate ceva!

| Ak40 a răspuns (pentru DanielDanny):

Din pacate placa e deja la gunoi happy ca mie imi place sa ma joc sa repar chestii si pot sa le repar dar aia am facut teste pe ea pana a inceput a iesi fum laughing

| DanielDanny a răspuns (pentru Ak40):

Nu contează, știe la service ce placa merge cu componentele care le ai! Mai ai procesoru sau a ieșit și din el fum xD?

| Ak40 a răspuns (pentru DanielDanny):

Acum am alta placa pentru ca ma descurc destul de bine cu calculatoarele si mi-am luat alta imediat