| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi merge pc-ul greu?
Contine urmatoarele :

4GB RAM
Placa video : nVidia GeForce GT 730 2GB
Procesor : AMD Athlon II X2 250 Proccesor ~3. 0Ghz

E din cauza ramilor sau a procesorului? Uneori imi vine sa il arunc pe geam, se blocheaza...

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

COnfiguratia e acceptabila, probabil e virusat ca vai de el.

| Sofer a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windows-ul din nou si efectuezi o formatare totala a hard-ului. Se poate sa ai programe jocuri multe si virusi. Am procesor ca al tau doat ca e de 2.9 ghz si sunt momente cand merge foarte greu.cel mai bine fai windows-ul cat mai repede.

| dannyel86 a răspuns:

Cel mai probabil e vorba de virusi sau erori in sistem. Nu e exclus sa fie incarcat cu programe pe care nu le folosesti, dar care ruleaza fara ca tu sa stii. Verifica si spatiul liber de pe partitia pe care se afla sistemul de operare (de regula, partitia C).
Uneori Windows-ul mai trebuie si reinstalat, pentru a scapa de aceste probleme. Atunci se va misca mult mai bine.

| CPAElites a răspuns:

Hard Disk obosit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

My computer-local disc C(click dreapta)-propietes-tools-check now. Bifezi ambele patratele si dai start.Cand apare un mesaj dai ok si restartezi calculatorul. Ce am scris eu ai programat calculatorul ca la urmatoarea pornire sa repare erorile de disk. cand va reporni windwsous-ul incepe in 5 pasi sa caute si sa rezolve erorile. Atentie! Lasi calculatorul atata timp cat este nevoie sa completeze cei 5 pasi si va porni singur. Daca sunt erori multe, procesul asta poate dura si o ora sau mai bine de o ora.NU inchizi PC-ul. Bafta si rabdare.

| GabiC1337 a răspuns (pentru anonim_4396):

A. uite mai am 1 problema am 4gb ram in unitate si imi detecteaza doar 2 gb de ce?

| anonim_4396 explică (pentru GabiC1337):

Instaleaza windows pe 64 de biti. Aum ai windows pe 32 de biti. Windows-ul pe 32 de biti detecteaza ami putin.Cel pe 64 detecteaza pe toti. Daca ai windows pe 64 de biti dar totusi iti detecteaza numai 2 giga ram, atunci o placuta ram de 2 giga nu este buna.

| KillaNoFilla a răspuns:

Ai prea multe pe el.Mai sterge din programe ce nu ai nevoie din control panel > programs
dar nu sterge ce e de nVIDIA, amd, Microsoft, realtek, pointing
elibereaza din spatiu