| thenight a întrebat:

De curand am achizitionat o tableta Asus Google Nexus 7 si as vrea sa stiu daca necesita formatarea bateriei iar daca necesita cum se efectueaza.

Răspuns Câştigător
| AnduZisAlexandru a răspuns:

Nu necesita formatare, dar daca vreodata trebuie sa faci formatare la baterie, fie laptop sau telefon se face in felul urmator.Cand primesti laptopul sau telefonul il seci total de baterie dupa il lasi la incarcat intre 15 si 24 de ore. Dupa care stai pe el pana este gata bateria si il pui la incarcat, de preferinta nu mai stai pe el dupa ce este la incarcat(asta dupa ce ai facut formatarea pentru ca atunci cand faci formatarea nu ai voie deloc sa stai pe acel dispozitiv)Dureaza 2 ore max sa se incarce sa te joci iar, dar daca iti trebuie neaparat, acum ma refer la laptop, poti sa scoti bateria si sa stai pe cablu de curent 30-1 ora pe el sa nu il suprasoliciti. Sper ca te-am ajutat fundabig grin?

2 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Tipul de baterie pe care'l posedă nu necesită formatare. Înseacă să.l încarci cât mai des pentru ai mări durata de viaţă.

| DanScutaru a răspuns:

Prietenul meu are tableta la fel si nu necesita nici o formatare a bateriei... Apropo aceasta tine 8h... Succes