| VeroniMichy a întrebat:

De unde iau si eu niste rami compatibili cu placa de baza Asus p5g4,pana in 50 de lei?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi cu calculatorul la un service si vorbeste cu ei!
Cumpara doar pe incercate, fiindca nu orice placa de baza functioneaza cu orice memorie, chiar din acelasi generatie!

Memorii DDR2 si DDR3 nu se mai fabrica, dar asemenea memorii poti cumpara 1-2Gb cu 50 lei (folosite, functionale).

| NLS a răspuns:

P5G4 sau P5G41 sau P5G41T?
Nu gasesc nici o placa numita P5G4, exista doar P5G41.

Iar intre ultimele doua, cu T si fara T, nu e acelasi lucru, variantele care au T in coada, necesita RAM DDR3, in timp ce restul au nevoie de DDR2 din cate imi amintesc.

Spune si ce procesor ai.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Acum am vazut intrebarea anterioara:
"Este compatibila placa radeon 5450 cu placa de baza Asus p5g4 1T?"

Daca e P5G41T,
ai nevoie de RAM DDR3 (acel T indica RAM DDR3),
in placi de 2GB sau 1GB,
cu frecventa de 1333 sau 1066MHz.

Totusi, ca sa aflam mai exact ce recomanda producatorul, ar trebui sa ne uitam pe pagina ASUS si sa cautam in descrierea placii (sau in PDF-ul cu memoriile recomandate, pe care il gasim tot acolo).
Iar pentru asta avem nevoie de numele COMPLET al placii de baza.

Exemplu de placi din familia P5G41T:
P5G41T-M LX
P5G41T-M LX2
P5G41T-M LX3
P5G41T-M LE
P5G41T-M SI
P5G41T-M/CSM
etc

A ta cum se numeste?

| VeroniMichy explică (pentru NLS):

P5G41T-M LX
Imi trebuie ram ddr3 pana la 1600 mhz, eu vreau sa stiu de unde cumpăr, am căutat pe olx si nu am găsit

| NLS a răspuns (pentru VeroniMichy):

Ma uit deseara in manualul placii...
Nu sunt 100% sigur ca duce RAM DDR3 la 1600MHz.

| oglindasultanului a răspuns:

E cam greu, ca mai intai trebuie sa cauti tu singur pe net ce ram este compatibil cu placa de baza care o ai, sa vezi tu preturile si sa te descurci alegand pe cel mai bun, dar intreband aici, ceri ca altii sa depuna acest efort pentru tine.

| AndreiSingurul a răspuns:

Olx